ETR

Mojca ERDMANN

Mojca ERDMANN

sopran

Mojca Erdmann doceniana przez krytykę i uwielbiana przez publiczność za piękną barwę głosu  i technikę, szybko stała się gwiazdą międzynarodowych scen operowych i estrad. Jej ponowne pojawienie się w Metropolitan Opera w 2012 roku dziennikarz New York Times opisał: Mojca Erdmann przez swój poruszający i słodki głos, i poruszyła i nadała autentyczność postaci Zuzanny..

Artystka znana jest z różnorodności repertuaru – wykonuje muzykę od baroku do współczesnej, a BBC Music Magazine uznał ją za wykonawczynię obdarzaną wielkim darem.

Wśród występów sopranistki w minionych sezonach wymienić można koncerty  w Kopenhadze z Duńską Orkiestrą Symfoniczną, w Tokio z Bach Collegium of Japan, Izraelu z Orkiestrą Symfoniczną Izraela pod batutą Zubina Mehty z Mszą koronacyjną Wolfganga Amadeusa Mozarta. Występowała też w Zurychu, Monachium, Dreźnie, Salzburgu, Amsterdamie, Hamburgu, Berlinie wykonując między innymi IV Symfonię Gustava Mahlera, Stworzenie świata Josepha Haydna, Requiem Johannesa Brahmsa,  Pieśni Franza Schuberta, Te Deum Dvoraka, Lulu Albana Berga. Jest gwiazdą Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, Opera di Roma oraz oper w Dallas i Houston.

Mojca Erdmann brała udział w prestiżowych projektach i festiwalach takich jak Mozartwoche Salzburg, (gdzie wykonała Spazio immergente Beata Burrera), Ultraschall Festival w Berlinie, Schubertiade Schwarzenberg czy Kissinger Sommer. Dokonywała prawykonań m.in. Requiem-Strophen Wolfganga Rihma z Orkeistrą Bayerischen Rundfunks pod batutą Marissa Jansonsa w monachijskiej Herkulessaal. Występowała w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, czy mediolańskiej La Scali w otwierającej sezon inscenizacji opery FidelioLudwiga van Beethovena pod dyrekcją Daniela Barenboima. Na zaproszenie Simona Rattle’a wzięła udział w przedstawieniu Zygfryda Richarda Wagnera podczas festiwalu  w Aix-en-Provence w 2008 roku.

Mojca Erman regularnie bierze udział w wykonaniach koncertowych i recitalach. Była artystką- rezydentką w Alte Oper Frankfurt. Ze względu na swój szeroki repertuar jest zapraszana do współpracy przez takich dyrygentów jak Sir Simon Rattle, Ivor Bolton, Manfred Honeck, Kent Nagano, Fabio Luisi czy Daniel Harding. Współpracowała także z takimi dyrygentami jak: Andrés Orozco Estrada czy Nikolaus Harnoncourt.

Śpiewaczka regularnie występuje z takimi orkiestrami jak: Filharmonicy Berlińscy, Deutsches Symphonie-Orchester,  Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks,  Mahler Chamber Orchestra, Chamber Orchestra of Europe.