ETR

Mikołaj Adamczak

Mikołaj Adamczak

Młody poznański tenor, ma dobre muzyczne tradycje rodzinne. Jego siostra Agnieszka jest sopranistką, laureatką II nagrody The International Hans Gabor Belvedere Singing Competition 2010 organizowanego przez Wiener Kammeroper. Jako solistka Studia Operowego w Zurychu występowała u boku takich sław jak Leo Nucci, Fabbio Armiliato czy Barbara Frittoli. Śpiewała także na scenach operowych m.in. w Weronie, Zurychu i Genewie.

Mikołaj Adamczak w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego najpierw był studentem w klasie barytona Wojciecha Drabowicza (do 2008 roku), potem Krystyny Pakulskiej, a na studiach magisterskich – tenora, prof. Ryszarda Karczykowskiego. Był także uczestnikiem kursów mistrzowskich prof. Klausa Hagera, prof. Heleny Łazarskiej i prof. Ryszarda Karczykowskiego.

W 2008 roku zdobył II miejsce w kategorii głosów męskich na V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Vrablach na Słowacji, a w następnym roku przeszedł zwycięsko przesłuchania do roli Leńskiego w operze Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, w konkursie organizowanym przy współpracy Deutsche Oper Berlin, do Międzynarodowego Festiwalu dla Młodych Śpiewaków Operowych w Kammeroper Schloss Rheinsberg. W sierpniu 2009 roku 23-letni tenor wziął udział w realizacji opery Eugeniusz Oniegin w reżyserii Yuri Alexandrova, pod kierownictwem muzycznym Michaela Helmratha wystawianej w Kammeroper Schloss Rheinsberg. Zaledwie miesiąc wcześniej śpiewał podczas gal operowych organizowanych przez Kammeroper Schloss Rheinsberg w Niemczech.

W ubiegłym roku młody tenor występował m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia pod dyrekcją włoskiego dyrygenta Aurelio Canoniciego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, podczas XII Wielkiego Turnieju Tenorów w Operze na Zamku w Szczecinie, a także wziął udział w Classic Night 2010 w Winterthur (Szwajcaria) organizowanej przez Verein Opera oraz wielkiej gali operowej Classic Open Air na Gendarmenmarkt w Berlinie, dyrygowanej przez Antony’ego Hermusa, a poświęconej dziełom Piotra Czajkowskiego.

Poznańscy melomani mieli okazję posłuchać śpiewu Mikołaja Adamczaka podczas koncertów Filharmonii Poznańskiej – w marcu 2009 roku, gdy wystąpił u boku słynnego barytona Siergieja Leiferkusa w koncercie z cyklu Gwiazdy światowych scen operowych, a także w listopadzie 2010 roku podczas koncertowego wykonania opery Giovanna d’Arco Verdiego.