ETR

Melanie Diener

Melanie Diener

Niemiecka sopranistka studiowała u Sylvii Geszty w Sttutgarcie, u Rudolfa Piernay’a w Mannheim oraz w Indiana University w USA. Jest zwyciężczynią Salzburg Mozart Competition i laureatką Kirsten-Flagstad-Award na International Queen Sonja Singing Competition w Oslo.

Zadebiutowała jako Ilia w Indomeneo Wolfganga Amadeusza Mozarta podczas Garsington Opera Festival (Anglia) w 1996 roku. Tę samą rolę zaśpiewała rok później w Operze Monachijskiej.
Od tamtego czasu jej śpiewu słuchano m.in. w Staatsoper w Wiedniu, w Metropolitan Opera (Nowy Jork), Royal Opera Covent Garden (Londyn), Semper oper (Drezno), Berlin Staatsoper, a także w Paryżu, Zurychu, Lozannie i Ferrarze.

Rozgłos przyniosła śpiewaczce rola Fiordiligi w Cosi fan tutte Mozarta, którą wykonywała w Covent Garden w 1997 roku, a następnie w Paryżu, Ferrarze, Lozannie, Dreźnie, Zurichu i w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Wysoko oceniono ją także jako Donnę Elvirę w Don Giovannim – śpiewała tę rolę w Paryżu (Palais Garnier), Aix-en-Provence, Londynie, Wiedniu, Monachium, a także otworzyła nią Salzburg Festival w 2002 roku.

W jej wszechstronnym repertuarze znajdują się takie dzieła jak m.in. IX Symfonia i Missa Solemnis Beethovena, War Requiem Brittena, Lyrische Sinfonie Zemlinsky’ego, Gurrelieder Schönberga, Cztery ostatnie pieśni Richarda Straussa.

Śpiewaczka występowała z najlepszymi orkiestrami, współpracowała z takimi dyrygentami jak: Claudio Abbado, Herbert Blomstedt, Christoph Eschenbach, Christoph von Dohnanyi, Pierre Boulez, Semyon Bychkov, Sylvain Cambreling, Bernard Haitink, Riccardo Chailly, Michael Gielen, Nikolaus Harnoncourt, Marek Janowski, Kurt Masur, Kent Nagano, Sir Neville Marriner, Sir Roger Norrington, Esa-Pekka Salonen, Wolfgang Sawallisch, Christian Thielemann, Marcello Viotti i David Zinman.

Sopranistka nagrała m.in. Romeo i Julię oraz Les nuits d’été Berlioza z Pierre’m Boulezem i Cleveland Orchestra, Cztery ostatnie pieśni Straussa z Davidem Zinmanem i z Claudio Abbado, II Symfonię Mahlera z Riccardo Chailly’m oraz Der Wein Berga.