ETR

Ludmil ANGELOV

Ludmil ANGELOV

Urodzony w Warnie Ludmił Angelov ukończył Państwową Akademię Muzyczną im. Pancho Władigerowa w Sofii. Uczyli go: Wiktoria Spassowa, Ludmiła Stojanowa oraz fenomenalny pianista i pedagog Konstantin Stankowicz, były asystent Pancho Władigerowa.

Ludmił Angelov zdobywał nagrody na takich międzynarodowych konkursach jak m.in. Senigallia (Włochy, 1976), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (1985), Palm Beach International Competition (USA, 1990), Piano Masters (Monte Carlo, 1994) oraz World Piano Masters Tour (Francja, 1997).

Cieszący się popularnością w Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Ameryce Południowej, w Hong Kongu, Korei i na Tajwanie, Ludmił Angelov daje recitale, koncerty muzyki kameralnej, gra jako solista z wieloma wiodącymi orkiestrami pod batutą słynnych dyrygentów.

W sezonie 1987-1988, Ludmił Angelov wykonał wszystkie dzieła Chopina na fortepian w cyklu 12 recitali. Za to wyjątkowe wydarzenie dostał nagrodę „Młodego Muzyka Roku w Bułgarii”. Uczestniczył również w kilku najważniejszych festiwalach Chopinowskich. W 1999 roku zagrał entuzjastycznie przyjęte dzieła wszystkie Fryderyka Chopina w Madrycie i w innych miastach Hiszpanii. Od 2006 roku wykonał kilka światowych premier dzieł Nikołaja Kapustina, a obecnie uważa się go za jednego z wiodących interpretatorów muzyki tego kompozytora.

W 2010 roku Ludmil Angelov zagrał wszystkie dzieła Fryderyka Chopina w Hiszpanii i w Bułgarii, a utworów tego kompozytora słuchano w jego wykonaniu także we Francji, Włoszech, Belgii, Polsce, Grecji, Serbii, Słowenii, Korei Południowej i USA.

Ludmil Angelov zadebiutował w Lincoln Centre w Nowym Jorku w 1990 roku. Grał również w wielu słynnych salach koncertowych, m. in. w Filharmonii Berlińskiej, w salach Pleyel i Gaveau w Paryżu, w Hercules Saal w Monachium, w sali Concertgebouw w Amsterdamie, w Operze w Monte Carlo, w Brucknerhaus w Linzu, Auditorio Nacional w Madrycie, L’Auditori w Barcelonie, Palau de la Música w Walencji, w salach koncertowych konserwatoriów w Moskwie i w Mediolanie, w Pałacu Muzyki w Atenach.

Artysta nagrywa dla R??, Gega New, France Classique, Pentatone i Danacord. Jego występy były transmitowane przez stacje radiowe i telewizyjne w całej Europie, w USA, Argentynie i Korei, a nagrania wszystkich rond i wariacji Chopina zostały nagrodzone przez Międzynarodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie nagrodą Grand Prix du Disque Chopin.

Od 1992 roku Ludmil Angelov mieszka w Toledo, w Hiszpanii, gdzie jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Toledo.