ETR

Louis Lortie

Louis Lortie

The Times określił jego grę jako „połączenie całkowitej spontaniczności i przemyślanej dojrzałości, które mają tylko wielcy pianiści”. Tak doskonałe recenzje Louis Lortie zbiera zarówno w Europie, jak i w Azji oraz w Stanach Zjednoczonych.

Kanadyjski pianista studiował w Montrealu u Yvonne Hubert, w Wiedniu u Dietera Webera, a także pobierał lekcje u Leona Fleishera. Zadebiutował z Montreal Symphony Orchestra mając 13 lat. Trzy lata później wystąpił z Toronto Symphony, a wkrótce odbył tournée do Chin i Japonii. W 1984 roku zdobył I nagrodę na międzynarodowym konkursie pianistycznym Concorso Ferruccio Busoni (Włochy), a także znalazł się w gronie zwycięzców międzynarodowego konkursu pianistycznego w Leeds (Anglia).

Louis Lortie grał z takimi orkiestrami jak: BBC Philharmonic, Bournemouth Symphony Orchestra, Gewandhausorchester Leipzig, Sydney Symphony Orchestra, Netherlands Radio Philharmonic, Ulster Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Sinfonietta Cracovia.

Z recitalami występował m.in. w Wiener Konzerthaus, Queen Elizabeth Hall w Londynie oraz na festiwalach: Aldeburgh Festival (Anglia), Serate Musicali (Włochy), Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Festival Pianistico Internazionale Arturo Benedetti Michelangeli di Brescia e Bergamo (Włochy), a także na festiwalach w Walencji i w Bilbao (Hiszpania). W grudniu ubiegłego roku zadebiutował w Teatro alla Scala w Mediolanie.

Louis Lortie nagrał ponad 30 płyt dla wytwórni Chandos Records, zawierających repertuar od Mozarta do Strawińskiego. Dla kanadyjskiej wytwórni ATMA Classique nagrał – z Orchestre Symphonique de Québec – koncerty fortepianowe (nr 1 i 2) oraz V Symfonię d-moll Reformacyjną Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, występując zarówno w roli pianisty, jak i dyrygenta.