ETR

Kate Liu

Kate Liu

fortepian

Na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina zdobyła III nagrodę. A do tego nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. I najwięcej głosów słuchaczy radiowej Dwójki w konkursie Mój Chopin. Słuchacz, który otrzymał radiową nagrodę za najciekawszy sms uzasadniający wybór danego pianisty, tak bardzo trafnie napisał o Amerykance: Liu – Wielka muzyka spod małych palców, dojrzała fraza w młodziutkim sercu, biegłość techniczna i wielka radość z muzyki w skromnym uśmiechu.

Bo Kate Liu była ulubienicą konkursowej publiczności. Zachwycano się jej wrażliwością, inteligencją i intuicją muzyczną. W Filharmonii Poznańskiej, po Konkursie Chopinowskim wystąpiła dwa razy – 20 listopada 2015 roku z Poznańskimi Filharmonikami pod batutą Marka Pijarowskiego zagrała Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina, a dwa dni później dała recital chopinowski.

Pianistka urodziła się 23 maja 1994 roku w Singapurze. Na fortepianie zaczęła grać mając cztery lata, a dwa lata później dostała się na kurs dla wyjątkowo uzdolnionych dzieci organizowany przez Yamahę. Kiedy miała 8 lat jej rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Kształciła się w Instytucie Muzyki w Chicago u Alana Chowa, Micah Yui i Emilia del Rosario, w Curtis Institute of Music w Filadelfii, pod kierunkiem Roberta McDonalda oraz w Juilliard School pod kierunkiem Roberta McDonalda i Yoheved Kaplinskiej.

Artystka jest laureatką III Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego regionu Azji i Pacyfiku, konkursów w Montrealu, Eastman School of Music, w Hilton Head, The Thomas & Evon Cooper International Competition w Oberlin, Konkursu Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Gry Fortepianowej (MTNA) oraz Międzynarodowego Konkursu w Luizjanie. Dwukrotnie, w 2011 i 2012 roku otrzymała stypendium Amerykańskiej Fundacji Chopina.

Kate Liu występowała z recitalami w Nowym Jorku (Carnegie Hall, Subculture Arts Underground, Salmagundi Club, Temple Emanu-El ) oraz Waszyngtonie (Kennedy Center, Phillip’s Collection), w studiach telewizyjnych (WTTW Chicago) i radiowych (w programie „From the Top” publicznej rozgłośni amerykańskiej oraz w audycji chicagowskiego radia WFMT).

Grała również m.in. w Seoul Arts Centre, Tokyo Metropolitan Theatre, Severance Hall w Cleveland, La Maison Symphonique w Montrealu, salach koncertowych Szanghaju i Osaki, Filharmonii Narodowej w Warszawie i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W Symphony Center w Chicago wykonała na cztery ręce z Lang Langiem Fantazję f-moll Franza Schuberta. Współpracowała również m.in. z orkiestrami filharmonii w Warszawie i Poznaniu, Orkiestrą Polskiego Radia, orkiestrami symfonicznymi w Daegu (Korea Południowa), Montrealu (Kanada) i amerykańskimi w Cleveland, Hilton Head, Evanston, Skokie  i Rochester.

Jej debiutancki album z utworami Fryderyka Chopina ukazał się w 2016 roku, nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.