ETR

Kate Liu

Kate Liu

piano

Na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina zdobyła III nagrodę. A do tego nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. I najwięcej głosów słuchaczy radiowej Dwójki w konkursie „Mój Chopin”. Słuchacz, który otrzymał radiową nagrodę za najciekawszy sms uzasadniający wybór danego pianisty, tak bardzo trafnie napisał o Amerykance: Liu – Wielka muzyka spod małych palców, dojrzała fraza w młodziutkim sercu, biegłość techniczna i wielka radość z muzyki w skromnym uśmiechu.

Bo Kate Liu była ulubienicą konkursowej publiczności. Zachwycano się jej wrażliwością, inteligencją i intuicją muzyczną.

Pianistka urodziła się 23 maja 1994 roku w Singapurze. Na fortepianie zaczęła grać mając cztery lata, a dwa lat później dostała się na kurs dla wyjątkowo uzdolnionych dzieci organizowany przez Yamahę. Kiedy miała 8 lat jej rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Kształciła się w Instytucie Muzyki w Chicago u Alana Chowa, Micah Yui i Emilia del Rosario. Obecnie studiuje w Curtis Institute of Music w Filadelfii, pod kierunkiem Roberta McDonalda.

Artystka jest laureatką III Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego regionu Azji i Pacyfiku, konkursów w Montrealu, Eastman School of Music, w Hilton Head, im. Thomasa i Evon Cooperów w Oberlin, Nowym Jorku, Konkursu Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Gry Fortepianowej (MTNA) oraz Międzynarodowego Konkursu w Luizjanie. Dwukrotnie, w 2011 i 2012 roku otrzymała stypendium Amerykańskiej Fundacji Chopina.

Kate Liu występowała już z recitalami w Nowym Jorku (Carnegie Hall, Subculture Arts Underground, Salmagundi Club, Temple Emanu-El ) oraz Waszyngtonie (Kennedy Center, Phillip’s Collection), w studiach telewizyjnych (WTTW Chicago) i radiowych (w programie „From the Top” publicznej rozgłośni amerykańskiej oraz w audycji chicagowskiego radia WFMT). W Symphony Center w Chicago wykonała na cztery ręce z Lang Langiem Fantazję f-moll Franza Schuberta. Koncertowała też z orkiestrami w Daegu (Korea Południowa), Montrealu, Cleveland, Hilton Head, Evanston, Skokie Valley i Filharmonii w Rochester.