ETR

Katarzyna Rościńska

Katarzyna Rościńska

Jest wokalistką, która odnajduje się w przeróżnych gatunkach muzycznych: jazz, pop, soul, funk, r’n’b, a także w klasyce. A do tego gra na fortepianie, komponuje, aranżuje oraz pisze teksty. Pochodzi z Wałbrzycha, ale mieszka w Poznaniu, gdzie ukończyła filologię angielską na UAM.

Pod koniec 2005 roku Katarzyna Rościńska dotarła do finału castingu na nową wokalistkę zespołu Blue Cafe i jako jedna z ośmiu solistek wyłonionych w eliminacjach, wystąpiła w specjalnym wydaniu Szansy na Sukces. Wiosną 2006 roku Katarzyna Rościńska wyśpiewała Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Piosenki lat 60. i 70. zatytułowanego Powróćmy do piękna w słowie i muzyce w Wyszkowie. Z kolei udział w reaktywowanym zielonogórskim Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w 2008 roku pozwolił zdobyć wokalistce drugie miejsce i Srebrny Samowar.

W 2003 roku Katarzynę Rościńską do współpracy zaprosił Daniel Moszczyński ukrywający się pod artystycznym pseudonimem Wolny. Razem z Danielem i zespołem Wolny Band wokalistka wydała płytę Chwila Wolnego, a także wystąpiła w koncercie Debiuty w ramach 44. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (2007).

Katarzyna Rościńska była także wieloletnią śpiewaczką i solistką Chóru Akademickiego UAM pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. Razem z chórem nagrała trzy płyty. Z myślą o niej Jacek Sykulski napisał partie solową w Missa 1956 (monumentalne dzieło na orkiestrę, dwa chóry i solistów), której prapremiera odbyła się w 2006 roku w Poznaniu z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca.

Wokalistka uczy także śpiewu, prowadzi warsztaty wokalne oraz zajęcia indywidualne. Z jej rad i wskazówek korzystają m. in. poznański zespół AudioFeels – zdobywca 3 miejsca pierwszej polskiej edycji programu Mam talent oraz soliści poznańskiego Teatru Nowego.