ETR

Kaja Danczowska

Kaja Danczowska

W dziewiątym roku życia, po zaledwie dwóch latach nauki, Kaja Danczowska zdobyła I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym we Wrocławiu. Opiekunką jej niebywałego talentu była wówczas prof. Eugenia Umińska, pod której kierunkiem artystka rozwijała swoje umiejętności aż do uzyskania dyplomu z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Krakowie. Na kolejne sukcesy artystyczne, tym razem na arenie międzynarodowej, nie trzeba było długo czekać. Kaja Danczowska zdobyła m.in. III nagrodę w Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1967), II nagrodę w Konkursie im. Alberto Curci w Neapolu (1969), II nagrodę Konkursu w Genewie (1970), III nagrodę podczas w konkursu w Monachium (1975) oraz srebrny medal w Konkursie im. Królowej Elżbiety w Brukseli (1976). Jednocześnie nadal doskonaliła swe umiejętności, odbywając studia mistrzowskie u Dawida Ojstracha i Ruggiera Ricci.

Drogi kariery artystycznej Kai Danczowskiej wiodą przez największe estrady koncertowe świata. Podczas licznych podróży po Europie, Japonii, Australii, Kanadzie, Meksyku, Wenezueli, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, artystka prezentuje swój niebywale szeroki repertuar, obejmujący dzieła od baroku po współczesność. Jest zapraszana do udziału w wielu renomowanych międzynarodowych festiwalach. Jest także jurorem konkursów skrzypcowych w Tokio, Monachium, Nowym Jorku, Poznaniu i Odense.

Kaja Danczowska zarejestrowała ponad 300 utworów. Jej płyty wydają Polskie Nagrania, Wifon, Deutsche Grammophon i Philips.

Od 1972 roku prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 1989 została profesorem tej uczelni.