ETR

Jurek Dybał

Jurek Dybał

Przyglądając się jego artystycznej karierze można powiedzieć, że wszędzie – nie tylko w Polsce i Europie – go pełno. Zwłaszcza na estradzie, gdy jednocześnie bywa i dyrygentem, i solistą kontrabasistą, i prowadzącym koncert, umiejętnie łącząc i mieszając te funkcje.

Jurek Dybał ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie kontrabasu profesora Andrzeja Mysińskiego. Jest laureatem wielu konkursów kontrabasowych oraz stypendystą Yamaha Foundation of Europe. W zakresie dyrygentury kształcił się m.in. pod kierunkiem słynnego fińskiego profesora – Jormy Panuli oraz na prywatnych konsultacjach u Zubina Mehty, Essa Pekki Salonena i Bertranda de Billy.

Działalność koncertową rozpoczął w wieku 15 lat stając się najmłodszym członkiem słynnej Gustav Mahler Jugendorchester, w której miał szczęście grać pod batutą takich dyrygentów jak Claudio Abbado czy Sir Neville Marriner.

Swe doświadczenia jako muzyk orkiestrowy czerpał przede wszystkim ze współpracy z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Münchner Philharmoniker, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks czy – powstałą z inicjatywy Claudio Abbado – Mahler Chamber Orchestra, której był członkiem-założycielem.

Jako solista oraz kameralista koncertuje z takimi orkiestrami i zespołami jak Wiener Virtuosen, Klavierquintett Wien, Toujor Mozart Festival Ensemble, Münchner Septet, Concerto Avenna, Orkiestra Kameralna Wratislavia, Kwartet Prima Vista, Kwartet Śląski. Swoje zainteresowania muzyką dawną realizuje współpracując z takimi zespołami jak: La Stagione Frankfurt i Il Tempo Warsaw.

Jest jednym ze współzałożycieli, szefem i dyrygentem Orkiestry Kameralnej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Z orkiestrą tą występował na wielu ważnych europejskich festiwalach oraz nagrał premierową płytę odkrytego przed kilkoma laty dzieła Ignacego Jana Paderewskiego – Suitę na smyczki.

Jurek Dybał dyrygował takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Bawarska Kameralna Orkiestra Filharmoniczna, Polska Orkiestra Radiowa, Kuopio Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Śląska Orkiestra Kameralna, czeska Orkiestra Kameralna Quattro.

Bliska współpraca łączy go z Wiedeńską Orkiestrą Kameralną, z którą występuje w wielu prestiżowych salach Europy. Nagrał z nią także DVD z muzyką m.in. Franciszka Lessela z rękopisu Archiwum Musikverein w Wiedniu. Jako dyrygent współpracuje też ze słynnym, specjalizującym się w muzyce dawnej – zespołem Concerto Köln. Chętnie współpracuje też z zespołami jazzowymi, folkowymi, world music, a także zajmuje się muzyką filmową.

Artysta regularnie pojawia się na tak znaczących festiwalach jak: Festiwal w Aix en Provence, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Toujour Mozart w Wiedniu i Salzburgu, Festiwal w Łańcucie, Festiwal Chopinowski, Festival de Pablo Casals w Prades, festiwale w Puerto Rico i Paryżu (Theatre des Champs-Elysees), Music Isle Jeju w Korei, Mecklenburg Vorpommern, a także Pacific Music Festival w Sapporo.

Jurek Dybał obecnie jest jednym z prowadzących grupę kontrabasistów słynnych Filharmoników Wiedeńskich oraz Wiener Staatsoper. Prowadzi także aktywną działalność pedagogiczną – m.in. w Austrii, Francji, Polsce, Japonii, Korei, Puerto Rico i Australii. W latach 2010-2012 wykładał na stanowisku profesora w klasie kontrabasu w Hochschule der Musik w Dreźnie. Gościnnie wykłada także w Akademii Muzycznej w Krakowie. Ponadto prowadzi kursy, między innymi, w: Austrii, Francji, USA, Japonii, Korei, Puerto Rico i Australii.

W 2013 roku został także dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego „poziom 320”. Od 2014 roku jest dyrektorem Orkiestry Sinfonietta Cracovia.