ETR

Jurek Dybał

Jurek Dybał

Przyglądając się jego artystycznej karierze można powiedzieć, że wszędzie – nie tylko w Polsce i Europie – go pełno. Zwłaszcza na estradzie, gdy jednocześnie bywa i dyrygentem, i solistą kontrabasistą, i prowadzącym koncert, umiejętnie łącząc i mieszając te funkcje.

Jurek Dybał ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie kontrabasu profesora Andrzeja Mysińskiego. Jest laureatem wielu konkursów kontrabasowych oraz stypendystą Yamaha Foundation of Europe. W zakresie dyrygentury kształcił się m.in. pod kierunkiem słynnego fińskiego profesora – Jormy Panuli oraz na prywatnych konsultacjach u Zubina Mehty, Essa Pekki Salonena i Bertranda de Billy.

Działalność koncertową rozpoczął w wieku 15 lat stając się najmłodszym członkiem słynnej Gustav Mahler Jugendorchester, w której miał szczęście grać pod batutą takich dyrygentów jak Claudio Abbado czy Neville Marriner.

Swe doświadczenia jako muzyk orkiestrowy czerpał przede wszystkim ze współpracy z takimi orkiestrami jak Sinfonia Varsovia, Münchner Philharmoniker, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks czy – powstałą z inicjatywy Claudio Abbado – Mahler Chamber Orchestra, której był członkiem-założycielem.

Jako solista oraz kameralista koncertuje z takimi orkiestrami i zespołami jak Wiener Virtuosen, Klavierquintett Wien, Toujor Mozart Festival Ensemble, Münchner Septet , Concerto Avenna, Orkiestra Kameralna Wratislavia, Kwartet Prima Vista, Kwartet Śląski. Swoje zainteresowania muzyką dawną realizuje współpracując z takimi zespołami jak: La Stagione Frankfurt i Il Tempo Warsaw.

Jest jednym ze współzałożycieli, szefem i dyrygentem Orkiestry Kameralnej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Z orkiestrą tą występował na wielu ważnych europejskich festiwalach oraz nagrał premierową płytę odkrytego niedawno dzieła Ignacego Jana Paderewskiego – Suitę na smyczki.

Jurek Dybał dyrygował takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Bawarska Kameralna Orkiestra Filharmoniczna, Polska Orkiestra Radiowa, Kuopio Symphony Orchestra , Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Śląska Orkiestra Kameralna, czeska Orkiestra Kameralna Quattro.

Artysta regularnie pojawia się na tak znaczących festiwalach jak: Festiwal w Aix en Provence, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Toujour Mozart w Wiedniu i Salzburgu, Festiwal w Łańcucie, Festiwal Chopinowski, Festival de Pablo Casals w Prades, festiwale w Puerto Rico i Paryżu (Theatre des Champs-Elysees), Music Isle Jeju w Korei, Mecklenburg Vorpommern, a także Pacific Music Festival w Sapporo.

Jurek Dybał obecnie jest jednym z prowadzących grupy kontrabasistów słynnych Filharmoników Wiedeńskich oraz Wiener Staatsoper . Prowadzi także aktywną działalność pedagogiczną – m.in. w Austrii, Francji, Polsce, Japonii, Korei, Puerto Rico i Australii. Od 2010 roku jest profesorem klasy kontrabasu w Hochschule der Musik w Dreźnie; wykłada także w Akademii Muzycznej w Krakowie.