ETR

John Mark AINSLEY

John Mark AINSLEY

Jeden z najbardziej aktywnych brytyjskich tenorów, rozpoczął studia muzyczne w Oxfordzie u Diane Forlano. Wśród jego licznych koncertów na całym świecie wymienić można występy z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonikami Wiedeńskimi czy Filharmonikami Berlińskimi pod batutą takich dyrygentów jak Andre Previn, Simon Rattle oraz Sir Colin Davis.

Dyskografia artysty jest bardzo bogata i zawiera repertuar od baroku po klasycyzm oraz niemieckie i angielskie pieśni. Jego płyta On Wenlock Edge dla wytwórni Hyperion była nominowana do nagrody Gramophone. Najnowsza płyta – z recitalem Remember Your Lovers z pianistą Iainem Burnsidem -zrealizowana została w koprodukcji Signum Classics i BBC Radio 3’s Voices.

John Mark Ainsley jest utalentowanym śpiewakiem operowym, laureatem m.in. Münchner Opernfestspiele (za rolę Orfeusza, którą z wielkim sukcesem powtórzył w English National Opera). W 2007 roku zdobył nagrodę Royal Philharmonic Society (dla najlepszego śpiewaka) oraz został profesorem wizytującym w Royal Academy of Music.