ETR

Jarek Śmietana

Jarek Śmietana

Jarosław Śmietana jest jednym z najwybitniejszych polskich gitarzystów i kompozytorów jazzowych, muzykiem znanym i uznanym w całej Europie, a także w wielu krajach świata.
Grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego formatu: Artem Farmerem, Freddim Hubbardem, Eddie Hendersonem, Garym Bartzem, Vincem Mendozą, Johnem Abercrombie, Idrisem Muhammadem, Lee Konitzem, Benny Maupinem, Zbigniewem Seifertem. Występuje z czołówką polskiej sceny jazzowej, m.in.: Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim. Od 2002 roku gra w zespole światowej sławy skrzypka Nigela Kennedy’ego.

Jako solista i lider nagrał 31 płyt. W roku 1998 otrzymał Fryderyka za płytę Jarek Śmietana – SONGS and other ballads.

Twórczość kompozytorska Jarosława Śmietany nie ogranicza się do jazzu. Artysta pisze również kompozycje klasyczne oraz muzykę baletową, teatralną i filmową. Jego suita baletowa Światy równoległe została wystawiona na deskach Opery Krakowskiej w październiku 2002 r. Suitę jesienną, napisaną specjalnie dla Nigela Kennedy’ego, a entuzjastycznie przyjętą przez publiczność podczas Zaduszek jazzowych w Filharmonii Krakowskiej w 2002 r., słynny skrzypek włączył do programów swoich tras koncertowych.

Działalność koncertowa Jarosława Śmietany skupia się na występach z założonym przez niego jazzowym trio i kwartetem, a także na przygotowywaniu specjalnych programów z Nigelem Kennedym i innymi gwiazdami światowego jazzu.

Za wybitne osiągnięcia artysta został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa i Nagrodą Państwową za popularyzację polskiej kultury za granicą. Otrzymał też prestiżową nagrodę Fundacji Kultury Polskiej Złoty Laur za mistrzowstwo w sztuce.