ETR

George TCHITCHINADZE

George TCHITCHINADZE

dyrygent  

George Tchitchinadze, dyrektor artystyczny i pierwszy dyrygent Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku jest jednym z najbardziej cenionych i lubianych artystów Gruzji. Dzięki swoim niebywałym umiejętnościom, osobistej charyzmie oraz pełnemu ciepła i wrażliwości sposobie komunikacji z muzykami i publicznością,  zdobył ogromne uznanie zarówno wśród krytyków, jaki i publiczności.

Swoją karierę jako dyrygent operowy rozpoczął w 1998 roku, gdy wystąpił na koncercie galowym podczas Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi w Gruzji.

Tchitchinadze z powodzeniem dyrygował wieloma orkiestrami w Polsce, (Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia, NFM Filharmonia Wrocławska, orkiestry filharmonii: Łódzkiej, Szczecińskiej, Śląskiej) i za granicą (Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu, Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, DR Symfoniorkestret, Netherlands Symphony Orchestra). Na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Alternatywy w Wilnie prowadził Orkiestrę Kameralną im. Świętego Krzysztofa Miasta Stołecznego Wilno.

W Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygował m.in. takimi operami jak Aida Giuseppe Verdiego, Pajace Ruggera Leoncavalla czy Don Giovanni Wolfganga Amadeusa Mozarta, a z zespołem tego teatru odbył tournée po Izraelu.

Artysta był również dyrektorem muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Sadze w Japonii, gdzie prowadził sławną Orkiestrę Państwowego Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga.

Artysta spełnia się także w roli pedagoga. Jest profesorem oraz kierownikiem Wydziału Operowego Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Tbilisi.