ETR

George TCHITCHINADZE

George TCHITCHINADZE

conductor

George Tchitchinadze jest jednym z najsłynniejszych artystów gruzińskich. Cieszy się uznaniem publiczności i krytyków jako błyskotliwy, obdarzony charyzmą muzyk, potrafiący znakomicie porozumiewać się z innymi artystami w procesie twórczym.

Artysta od wielu lat współpracuje z uznanymi orkiestrami. W 2011 roku, podczas Les Folles Journées, prowadził koncerty orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą występował w Warszawie, Nantes, Bilbao, Tokio, Belgradzie, Mińsku oraz w La Roque d’Antheron. Ostatnio podjął współpracę z holenderską Radio Filharmonisch Orkest.

W latach 1992–2002 George Tchitchinadze pracował z Orkiestrą Państwowego Radia i Telewizji w Tbilisi. Od roku 1992 współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną w Kutaisi. W 1994 roku został asystentem dyrygenta Państwowej Gruzińskiej Orkiestry Symfonicznej, podjął też współpracę z orkiestrą symfoniczną w Batumi. W latach 1994–1995 współpracował z Orkiestrą Uniwersytetu w Sankt Petersburgu. W latach 1996–1997 był głównym dyrygentem Kameralnej Orkiestry Festiwalowej w Tbilisi. W 1997 został dyrygentem Austriacko -Gruzińskiego Festiwalu Muzycznego Musical Gift. W 1998 roku dyrygował podczas Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Tbilisi, a następnie poprowadził koncert Europejskiej Orkiestry Kameralnej pod patronatem hiszpańskiej królowej Zofii w Auditorio Nacional de Musica w Madrycie.

George Tchitchinadze wielokrotnie odbywał tournée po Hiszpanii, prowadząc Europejską Orkiestrę Kameralną oraz Orquesta Sinfónica Ciudad de Elche. Od 1998 roku współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Ormiańskiej, prowadząc wiele koncertów, podczas których zabrzmiały m.in. V Symfonia Szostakowicza, Daphnis i Chloe oraz La Valse Ravela. W 2007 poprowadził V Symfonię Beethovena z Orkiestrą Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie. Koncert ten zaowocował dalszą współpracą z tym zespołem, jak również występami z Litewską Narodową Orkiestrą Kameralną. Od 2004 roku współpracuje z Państwową Orkiestrą Symfoniczną Azerbejdżanu oraz Syryjską Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Damaszku. W 2003 roku prowadził Orkiestrę Studencką Państwowego Konserwatorium w Tbilisi podczas Festiwalu Muzyki Beethovena w Bonn. Rok wcześniej dyrygował Saint Christopher Chamber Orchestra podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Alternatywa w Wilnie. Po występach na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Kislovodsku w Rosji, George Tchitchinadze co roku otrzymuje zaproszenia na koncerty w tym kraju, a w 2006 otwierał festiwal w Kislovodsku, prowadząc V Symfonię Piotra Czajkowskiego. W 2000 roku dyrygował Tokyo State University Symphony Orchestra. W 2001 był dyrektorem muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki w Saga (Japonia), gdzie poprowadził Orkiestrę Państwowego Muzeum Ermitaż w Sankt Petersburgu. W roku 2004 z tą samą orkiestrą odbył tournée po Japonii, dając czterdzieści pięć koncertów.

George Tchitchinadze w 1998 roku rozpoczął karierę dyrygenta operowego, prowadząc koncert galowy Międzynarodowego Festiwalu Operowego zorganizowanego w Tbilisi przez znanego basa gruzińskiego Paatę Burchuladze. W 2000 roku zaproponowano mu objęcie stanowiska profesorskiego na wydziale operowym oraz dyrygowanie w Studio Operowym Państwowego Konserwatorium w Tbilisi, gdzie prowadził Aleko Siergieja Rachmaninowa, Rigoletto Giuseppe Verdiego, Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Don Pasquale Gaetano Donizettiego. Od 2004 roku George Tchitchinadze jest dyrygentem i zastępcą dyrektora artystycznego Państwowego Teatru Opery i Baletu im. Z. Paliashivilego w Tbilisi.