ETR

Gaetano D’Espinosa

Gaetano D'Espinosa

Pochodzący z Sycylii Gaetano d’Espinosa uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych dyrygentów młodej generacji. Urodził się w 1978 roku w Palermo. W rodzinnym mieście studiował grę na skrzypcach i fortepianie oraz kompozycję. Drogę do kariery skrzypka otworzyły mu zwycięstwa w konkursach – główne nagrody we włoskim Konkursie Skrzypcowym Vittorio Veneto (1992) i w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Instrumentalnej i Wokalnej Rovere d’Oro (1996). Zaraz po studiach d’Espinosa został pierwszym koncertmistrzem Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, a w 2003 roku powierzono mu stanowisko koncertmistrza słynnej Staatskapelle Dresden – funkcję tę sprawował do 2008 roku. To właśnie z tą orkiestrą, w 2005 roku odbyło się premierowe wykonanie jego Koncertu skrzypcowego nr 1. Z drezdeńską orkiestrą koncertował m.in. w Auditorio Nacional w Madrycie, w Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, w Konzerthaus w Berlinie i w Filharmonii w Kolonii. A jednak po pięciu latach artysta postanowił poświęcić się działalności dyrygenckiej. Do dziś jego muzycznym mentorem pozostaje znakomity włoski dyrygent Fabio Luisi, z którym często współpracuje. Jako asystent Fabio Luisiego, Gaetano d’Espinosa przygotował kilka spektakli operowych w Wiener Staatsoper, był także jego asystentem muzycznym podczas Pacific Music Festival w Sapporo, w Japonii. Dyrygent regularnie występuje też z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Drezdeńskiej. W roku 2010 zrealizował Traviatę Giuseppe Verdiego w Semperoper w Dreźnie. Wśród orkiestr, którymi dyrygował są orkiestry czołowych teatrów włoskich, w tym m.in. La Fenice w Wenecji, Teatro Massimo w Palermo, Teatro Carlo Felice w Genui, a także takie zespoły jak L’Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi, Kremerata Baltica, Kammerorchester Berlin, Philharmonisches Kammerorchester Dresden, Orkiestra Filharmonii Praskiej, NHK Symphony Orchestra, Gunma Symphony Orchestra oraz Osaka Century Orchestra.
Jednym z ostatnich sukcesów Gaetano d’Espinosy jest płyta z dziełami Haydna, Szostakowicza i Ravela nagrana z Bamberger Symphoniker dla Bayerische Rundfunk.
W 2015 roku artysta rozpocznie dwumiesięczną rezydenturę w Teatro la Fenice w Wenecji, gdzie poprowadzi Traviatę Verdiego i nową inscenizację Normy Belliniego.