ETR

Gaetano D’Espinosa

Gaetano D'Espinosa

Pochodzący z Sycylii Gaetano d’Espinosa uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych dyrygentów młodej generacji.

Urodził się w 1978 roku w Palermo. W rodzinnym mieście studiował grę na skrzypcach i fortepianie oraz kompozycję. Drogę do kariery skrzypka otworzyły mu zwycięstwa w konkursach – główne nagrody we włoskim Konkursie Skrzypcowym Vittorio Veneto (1992) i w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Instrumentalnej i Wokalnej Rovere d’Oro (1996).

Zaraz po studiach d’Espinosa został pierwszym koncertmistrzem Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, a w 2003 roku powierzono mu stanowisko koncertmistrza słynnej Staatskapelle Dresden – funkcję tę sprawował do 2008 roku. To właśnie z tą orkiestrą, w 2005 roku odbyło się premierowe wykonanie jego Koncertu skrzypcowego nr 1. Z drezdeńską orkiestrą koncertował m.in. w Auditorio Nacional w Madrycie, w Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, w Konzerthaus w Berlinie i w Filharmonii w Kolonii.

A jednak po pięciu latach artysta postanowił poświęcić się działalności dyrygenckiej. Do dziś jego muzycznym mentorem pozostaje znakomity włoski dyrygent Fabio Luisi, z którym często współpracuje. Jako asystent Fabio Luisiego, Gaetano d’Espinosa przygotował kilka spektakli operowych w Wiener Staatsoper, był także jego asystentem muzycznym podczas Pacific Music Festival w Sapporo, w Japonii. Dyrygent regularnie występuje też z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Drezdeńskiej. W roku 2010 zrealizował Traviatę Giuseppe Verdiego w Semperoper w Dreźnie.

Wśród orkiestr, którymi dyrygował są orkiestry czołowych teatrów włoskich, w tym m.in. La Fenice w Wenecji, Teatro Massimo w Palermo, Teatro Carlo Felice w Genui, a także takie zespoły jak L’Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi, Kremerata Baltica, Kammerorchester Berlin, Philharmonisches Kammerorchester Dresden, Orkiestra Filharmonii Praskiej, NHK Symphony Orchestra, Gunma Symphony Orchestra oraz Osaka Century Orchestra.