ETR

Gabriel Chmura

Gabriel Chmura

Wejście na estrady świata miał mocne – pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach dyrygenckich w Besançon we Francji (1970) i Herberta von Karajana w Berlinie (1971) oraz złoty medal na konkursie zorganizowanym przez operę La Scala w Mediolanie (1971).

Gabriel Chmura urodził się w 1946 roku we Wrocławiu. Dyrygenturę, fortepian i kompozycję studiował już jednak w konserwatorium w Tel Awiwie, dokąd w 1957 roku wyjechał wraz ze swoją rodziną. Edukację kontynuował później pod kierunkiem Pierre’a Dervaux w Paryżu, Hansa Swarowsky’ego w Wiedniu oraz Franco Ferrary w Sienie.
Zadebiutował w 1974 spektaklem Otello Giuseppe Verdiego w Operze w Monachium. Później prowadził także spektakle w operach w Barcelonie i Paryżu.

Kierował orkiestrami w Niemczech, Kanadzie oraz w Polsce (Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, 2001-2007), a także dyrygowanie czołowymi orkiestrami świata (m.in. Filharmonikami Berlińskimi, Orchestre National de France, Montreal Symphony Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, Orchestra Filharmonica di Roma, Nürnberger Philharmoniker).
W Polsce stał za pulpitem dyrygenckim m.in. Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.