ETR

Filip Wojciechowski

Filip Wojciechowski

Kreacje Filipa Wojciechowskiego są niebanalne, nieszablonowe, w pełni oryginalne, żywe i artystycznie bardzo dojrzałe. (…) To co szczególnie urzeka w jego grze, to ciepły, miękki dźwięk, wielka kultura gry, znakomite rozumienie formy i przestrzeni czasowej, siła uderzenia przy równoczesnym zachowaniu szlachetnego brzmienia (…).

Tymi komplementami obsypał Filipa Wojciechowskiego recenzent miesięcznika Muzyka 21, Marcin Łukaszewski. Nic dziwnego – artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych m.in. w Paryżu (Konkurs im. Claude’a Kahna), w Darmstad (Europejski Konkurs Chopinowski) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Artysta występuje z recitalami na całym świecie, w tak renomowanych salach jak np. Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum. W dorobku fonograficznym posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych m.in. japońskiej Denon i polskiej Dux.

Równie imponująca jest działalność Filipa Wojciechowskiego na polu muzyki jazzowej. Swoje pierwsze znaczące sukcesy odniósł z zespołem Central Heating Trio, z którym zdobył wiele nagród na konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Występował również w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, Garego Guthmana, z Krzesimirem Dębskim oraz z Richardem Galliano.

W roku 2000 powstało Filip Wojciechowski Trio, które obok lidera tworzą Paweł Pańta i Cezary Konrad. Zespół nagrał trzy płyty zatytułowane Classic Jazz, Romantic meets jazz (z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej w aranżacjach lidera i gościnnym udziałem trębacza Roberta Majewskiego) oraz Chopin z jazzowymi transkrypcjami utworów Chopina w aranżacjach Filipa Wojciechowskiego.

W roku 2011 Polskie Radio SA. i Licomp Empik Multimedia wydały kolejną, tym razem autorską płytę Filipa Wojciechowskiego, zatytułowaną Moments, na której obok pianisty wystąpili: Gary Guthman, Marcin Kajper, Paweł Pańta i Cezary Konrad oraz orkiestra Sinfonia Baltica.

Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, firmy Yamaha oraz Medalem Młodej Sztuki w Poznaniu.

Filip Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli.