ETR

Filip Wojciechowski

Filip Wojciechowski

Urodził się w 1970 roku w Poznaniu. W latach 1989-1994 studiował w Akademii Muzycznej
im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli oraz na studium podyplomowym u prof. Jana Ekiera. Jest również absolwentem (dyplom z wyróżnieniem) Hochschule für Musik und Theater w Bernie w klasie fortepiamu Tomasza Herbuta i kameralistyki Bruno Canino.

W czasie swej edukacji wspierany był przez tak wybitnych pianistów jak: Krystian Zimerman, Murray Perahia i Paul Badura-Skoda.

Filip Wojciechowski jest laureatem wielu nagród prestiżowych konkursów pianistycznych m.in.
w Paryżu (Konkurs im. Clauda Kahna w 1990 r.), w Darmstadt (Europejski Konkurs Chopinowski
w 1992 r.), Fribourgu (Konkurs Piano 80, w 1997 r.) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F Chopina w 1995 roku.

Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, Medalem Młodej Sztuki w Poznaniu, a także nagrodą specjalną ufundowaną przez polskiego pianistę Andrzeja Wąsowskiego.

Artysta występował w większości krajów Europy, w USA i w Kuwejcie, w tak renomowanych salach jak Filharmonia Berlińska, Konzerthaus w Berlinie, Studio im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Brał udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych m.in. w Szwajcarii (Sommets Musicaux de Gstaad), Niemczech (Usedomer Musikfestival), w Polsce (Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Paderewski in Memoriam w Warszawie), we Francji (Festiwal im. G. Czifry w Senlies). Jako solista występował z wieloma znanymi orkiestrami, m. in. z Sinfonią Varsovia, Deustches Kammerorchester czy Filharmonią Berneńską. W swoim dorobku fonograficznym posiada liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych: Denon, Dux i Sächsische Tonträger.

Filip Wojciechowski jest również uznanym pianistą jazzowym. Artysta występuje ze swoim trio, nagradzanym w kraju i zagranicą. W roku 2000 zespół nagrał w Berlinie, dla niemieckiej wytwórni Sächsische Tonträger, płytę Classic Jazz z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej
w aranżacjach lidera, a w 2003 roku trio Filipa Wojciechowskiego z towarzyszeniem Roberta Majewskiego dokonało kolejnego nagrania płytowego dla polskiej firmy Dux: Romantic Meets Jazz. Jako pianista jazzowy Filip Wojciechowski występował w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego,
a także z Krzesimirem Dębskim, Urszulą Dudziak, Garym Guthmanem, Bobem Wilberem
i Richardem Galliano.

Od roku 2002 Filip Wojciechowski współpracuje z niemieckim wydawnictwem muzycznym
Ostinato-Musik, które publikuje jego kompozycje i transkrypcje muzyki klasycznej.