ETR

Emmanuel Pahud

Emmanuel Pahud

W listach Mozarta czytamy o jego umiarkowanej sympatii dla fletu. Gdyby mógł usłyszeć Emmanuela Pahud, zmieniłby zdanie! Pahud wydaje się jednoczyć ze swym instrumentem tak, jakby flet stanowił przedłużenie jego oddechu. Swoją silną, muzyczną osobowością, skromnością, a zarazem pewnością siebie, pociąga występujących z nim muzyków. (Bote vom Main — 1994)

Emmanuel Pahud, uważany dziś za jednego z najwspanialszych flecistów świata, urodził się w 1970 roku w Genewie. Jako sześciolatek rozpoczął naukę gry na flecie pod okiem Francoise’a Bineta w Rzymie. Doskonaląc umiejętności muzyczne w Brukseli i Bazylei, zwieńczył swą edukację pierwszą nagrodą Konserwatorium w Paryżu. Po uzyskaniu dyplomu rozpoczął dwuletnie studia interpretacji pod okiem Aurele Nicole, jednego z największych francuskich flecistów, pochodzącego — podobnie jak i Pahud — ze Szwajcarii, który przygotowywał go również do Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie oraz do przesłuchań na stanowisko solisty Orkiestry Filharmonii Berlińskiej.

Pahud, mając już za sobą solistyczne doświadczenia w Radio-Sinfonieorchester w Bazylei oraz Orkiestrze Filharmonii Monachijskiej, został jednym z najmłodszych solistów w historii słynnych Berlińskich Filharmoników. Jednoczesne zwycięstwo w prestiżowym genewskim konkursie, podczas którego zdobył również osiem z dwunastu nagród specjalnych, otworzyło przed nim drzwi największych sal koncertowych Europy, Azji i Ameryki Północnej.
Artyście, który nie stroni od wychodzenia poza ramy muzyki klasycznej, partnerują na estradach takie osobistości muzyczne jak Éric Le Sage, Hélène Grimaud, Yefim Bronfman czy pianista jazzowy Jacky Terrasson. Występuje z najlepszymi orkiestrami świata, pod batutami między innymi: Claudio Abbado, Marissa Jansonsa czy Simona Rattle’a. Jest również ceniony jako znakomity kameralista.

Obok pierwszych nagród, zdobywanych w konkursach fletowych m.in. w Genewie, Kobe, Duino, Scheveningen, a także nagrody Fundacji Yehudi Menuhina, Emmanuel Pahud jest nieustannie nagradzany za swoje nagrania płytowe, których dokonuje na wyłączność dla EMI Classics.

Obecnie artysta prowadzi własną klasę fletu w konserwatorium w Genewie. W czerwcu 2009 r., za swoje zasługi dla muzyki francuskiej, został odznaczony Orderem Literatury i Sztuki.