ETR

Elena Pankratova

Elena Pankratova

Ubiegły rok był dla rosyjskiej sopranistki przełomowy. Jej fantastyczny debiut w roli żony farbiarza w Kobiecie bez cienia Richarda Straussa pod dyrekcja Zubina Mehty podczas festiwalu Maggio Musicale Fiorentino we Florencji otworzył jej drzwi do najsłynniejszych teatrów operowych świata. Już w przyszłym roku jako żona farbiarza w straussowskiej operze pojawi się w La Scali w Mediolanie oraz w Palau de les Arts Reina Sofia w Walencji. Kalendarz artystka ma już wypełniony na kolejne lata – w Concertgebouw w Amsterdamie zaśpiewa w 2013 roku, a w 2014 – w Berliner Staatsoper oraz w Royal Opera House Covent Garden w Londynie.

Elena Pankratova urodziła się w Jekaterynburgu, gdzie też zaczynała swą muzyczną edukację od nauki gry na fortepianie. Ukończyła Konserwatorium w Sankt Petersburgu, w którym odbyła studia wokalne i aktorskie . Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, głównie we Włoszech i Hiszpanii. Włoski repertuar ćwiczyła także pod kierunkiem słynnej sopranistki Renaty Scotto .

Jako młoda śpiewaczka swój pierwszy angaż dostała w Operze w Norymberdze (Niemcy), gdzie zadebiutowała rolą Amelii w Balu maskowym Giuseppe Verdiego.

Artystka na w swym repertuarze partie w najsłynniejszych operach, w tym między innymi tytułowe role w Tosce i Turandot Giacomo Pucciniego, Normie Vincenza Belliniego oraz Aidzie Giusseppe Verdiego i Ariadnie na Naksos Richarda Straussa, a także Abigaille w Nabucco i Leonory Trubadurze Giuseppee Verdiego, Elżbiety w Tannhäuserze Richarda Wagnera, Hrabiny w Weselu Figara Wolfganga Amaduesza Mozarta.