ETR

Danjulo Ishizaka

Danjulo Ishizaka

Aby wiolonczelista niemiecko-japońskiego pochodzenia, mógł przeczytać słowa, iż jego gra nie jest już tylko wynikiem talentu, ale prawdziwej muzycznej osobowości (Süddeutsche Zeitung), musiało minąć trochę czasu.

Pierwsze lekcje gry na wiolonczeli Danjulo Ishizaka zaczął pobierać mając cztery lata, ale największy wpływ na jego osobowość muzyczną miał Boris Pergamenschikov, u którego uczył się w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie.

Na rezultaty solidnej pracy połączonej z talentem nie trzeba było długo czekać. W 1998 roku Danjulo Ishizaka wygrał międzynarodowy konkurs wiolonczelowy Gaspara Cassado w Hiszpanii, a rok później – konkurs im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Rok 2001 przyniósł mu I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium, a 2002 – Grand Prix Emanuel Feuermann Berlinie.

W 2003 roku artysta zagrał kilka koncertów z Wiener Symphoniker pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, w Musikverein w Wiedniu. Dziś wśród orkiestr, z którymi grał są m.in. Gewandhaus Orchester w Lipsku, NHK Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Orchestra Sinfonica di Milano, London Philharmonic Orchestra, Academy of St. Martin in the Fields.

Artysta chętnie wykonuje muzykę kameralną. Spotkać go też można na wielu renomowanych festiwalach.