ETR

Christian VASQUEZ

Christian VASQUEZ

Od sezonu 2013/14 Christian Vasquez jest dyrygentem szefem Stavanger Symfoniorkester. Swoją współpracę z tą norweską orkiestrą rozpoczął wykonaniem II Symfonii Gustava Mahlera.

Christian Vásquez jest także dyrektorem muzycznym młodzieżowej orkiestry La Sinfónica Juvenil Teresa Carreno de Venezuela. Przez trzy lata (2010-13) był pierwszym gościnnym dyrygentem szwedzkiej Gävle Symfoniorkester – stanowisko to otrzymał po debiucie z tym zespołem w 2009 roku, podczas swojej pierwszej wizyty w Europie.

Młody dyrygent współpracował już z takimi orkiestrami jak londyńska Philharmonia Orchestra, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Radio-Symphonieorchester Wien, Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Rosji , Singapore Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, National Arts Centre Orchestra w Ottawie, Los Angeles Philharmonic, Orchestre Métropolitain w Montrealu, Royal Northern Sinfonia, Leipzig Gewandhausorchester, Camerata Salzburg, Orchestre de la Suisse Romande, Orkiestra Radiowa w Pradze oraz orkiestry filharmoniczne w Luxemburgu, Helsinkach i Tokio. Dyrygował m.in. w takich salach jak Grosses Festspielhaus w Salzburgu, w Konzerthaus w Wiedniu, w Alte Oper we Frankfurcie nad Menem i w Filharmonii Berlińskiej.

Christian Vasquez urodził się w 1984 roku w Caracas. Swoją przygodę z muzyką zaczynał od nauki gry na skrzypcach. Mając 9 lat został członkiem dziecięco-młodzieżowej orkiestry w San Sebastian de los Reyes, a później La Sinfónica de la Juventud Venezolana Simón Bolívar. Studia dyrygenckie rozpoczął u José Antonio Abreu w 2006 roku i wkrótce został dyrektorem muzycznym Sinfónica Juvenil de Aragua José Félix Ribas. Artysta jest doskonałym przykładem działania Fundacji Narodowego Systemu Orkiestr Dziecięcych i Młodzieżowych w Wenezueli (FESNOJIV), którą w 1975 roku José Antonio Abreu założył wraz z grupą entuzjastów.