ETR

Christian VASQUEZ

Christian VASQUEZ

Latem 2013 roku, młody, wenezuelski dyrygent zadebiutował jako dyrektor muzyczny Stavanger Symfoniorkester. Jego czteroletnia współpraca z norweską orkiestrą rozpoczęła się wykonaniem II Symfonii Gustava Mahlera. Christian Vásquez jest także dyrektorem muzycznym młodzieżowej orkiestry La Sinfónica Juvenil Teresa Carreno de Venezuela.
Przez trzy lata (2010-13) był pierwszym gościnnym dyrygenta szwedzkiej Gävle Symfoniorkester – stanowisko to otrzymał po debiucie z tym zespołem w 2009 roku, podczas swojej pierwszej wizyty w Europie.

Młody dyrygent współpracował już z takimi orkiestrami jak londyńska Philharmonia Orchestra, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Radio-Symphonieorchester Wien, Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Rosji , Singapore Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, National Arts Centre Orchestra w Ottawie i Los Angeles Philharmonic.

W 2012 i 2013 roku Christian Vásquez zadebiutował z Orchestre de la Suisse Romande, Leipzig Gewandhausorchester i Cameratą Salzburg, z którą wystąpił w Grosses Festspielhaus w Salzburgu, w Konzerthaus w Wiedniu, w Alte Oper we Frankfurcie and Menem i w Filharmonii Berlińskiej. Dyrygował również orkiestrą Filharmonii w Helsinkach i Tokyo Philharmonic. Obok regularnych koncertów w Stavanger i Gävle wystąpił również w Ottawie, Tuluzie, Turku i Hadze. Sezon 2013/2014 to zaplanowane debiuty z Orchestre Métropolitain (Montreal), Royal Northern Sinfonia, Orkiestrą Radiową w Pradze i Orkiestrą Filharmonii w Luxemburgu.

Christian Vasquez urodził się w 1984 roku w Caracas. Swoją przygodę z muzyką zaczynał od nauki gry na skrzypcach. Mając 9 lat został członkiem dziecięco-młodzieżowej orkiestry w San Sebastian de los Reyes, a później La Sinfónica de la Juventud Venezolana Simón Bolívar. Studia dyrygenckie rozpoczął u José Antonio Abreu w 2006 roku i wkrótce został dyrektorem muzycznym Sinfónica Juvenil de Aragua José Félix Ribas.

Artysta jest doskonałym przykładem działania Fundacji Narodowego Systemu Orkiestr Dziecięcych i Młodzieżowych w Wenezueli (FESNOJIV), którą w 1975 roku José Antonio Abreu założył wraz z grupą entuzjastów.