ETR

Chór Kameralny UAM

Chór Kameralny UAM

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza to dziś jeden z najważniejszych wokalnych zespołów uniwersyteckich w Polsce. Powstał w 1992 roku. Tworzą go studenci, absolwenci i młodzi pracownicy naukowi UAM oraz innych poznańskich uczelni.

Zespół początkowo specjalizował się w polskiej muzyce XIX i XX wieku, mając na celu jej popularyzację na zagranicznych estradach. Stopniowo jednak rozszerzył swe zainteresowania i dziś jego repertuar obejmuje utwory a cappella oraz formy wokalno-instrumentalne wszystkich epok. Wśród nich znajdują się perełki renesansu, utwory polichóralne, dzieła mistrzów baroku, romantyzmu i muzyka współczesna. Zespół nie stroni też od muzyki lżejszej, począwszy od słynnych opracowań standardów jazzowych i rozrywkowych takich jak Blue Moon czy Besame mucho, poprzez tanga AstoraPiazzolli, muzykę filmową aż po piosenki kabaretowe, czy nawet szanty.

Poziom i wszechstronność Chóru Kameralnego sprawiają, że chętnie współpracują z nim znani muzycy, zarówno polscy, jak i zagraniczni: Susan Moninger, Stanisław Soyka, Ewa Bem, Zbigniew Kozub, Zbigniew Łowżył, Bohdan Hołownia, a także The Hilliard Ensemble oraz orkiestra Sinfonia Varsovia.

Chór Kameralny UAM aktywnie uczestniczy w życiu Poznania oraz uniwersytetu, śpiewając na ważnych uroczystościach, dając okolicznościowe koncerty i biorąc udział w rozmaitych projektach artystycznych. Regularnie odbywa też podróże po świecie, będąc ambasadorem polskiej kultury. Większość tych podróży związana jest z konkursami, z których zespół przywozi nagrody, znakomite opinie jurorów i publiczności oraz uznanie w międzynarodowej społeczności chóralnej. Chór jest laureatem konkursów polskich (Legnica, Międzyzdroje, Suwałki) i zagranicznych (Llangollen – Wielka Brytania, Valetta – Malta, Wiedeń – Austria, Busan – Korea Południowa). Koncertował w Austrii, Australii, Boliwii, Czechach, Ekwadorze, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Korei Południowej, na Litwie, na Malcie, w Meksyku, Niemczech, Peru, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Watykanie, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Nagrał też kilka płyt: Tobie i sobie śpiewam, Piosenka jest dobra na wszystko, Piosenki Starszych Panów oraz Florilegium.

Od 1998 roku Chór Kameralny UAM jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat, odbywającego się co dwa lata w Poznaniu.