ETR

Chór Filharmonii Wrocławskiej

Chór Filharmonii Wrocławskiej

Założony w 2006 roku chór mieszany należy do zespołów wrocławskiej Filharmonii i od początku pracuje pod kierunkiem Agnieszki Franków-Żelazny. Jego repertuar jest bardzo różnorodny i wynika z zapotrzebowania Filharmonii na koncerty zarówno oratoryjne i symfoniczne z udziałem chóru, jak również na programy a cappella.

Sezon 2008/2009 obfitował w szczególnie ważne wydarzenia – zespół wystąpił wspólnie z Gabrieli Consort & Players w trzech słynnych centrach muzycznych Europy: w paryskiej Salle Playel i londyńskim Barbican Centre (Jephtha Händla) oraz – jako pierwszy polski chór – w ramach legendarnego festiwalu BBC Proms w Royal Albert Hall (Stworzenie Świata Haydna). Koncerty te odbyły się pod dyrekcją Paula McCreesha. W ramach 44. i 45. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans połączone zespoły wykonały serię koncertów polskiej, angielskiej i niemieckiej muzyki chóralnej.

We wrześniu 2009 roku Chór Filharmonii Wrocławskiej dwukrotnie wystąpił podczas 52. edycji Międzynarodowego Festiwalu Flandryjskiego w Gandawie. W sierpniu 2010 roku Chór zaprezentował się na Festiwalu Schleswig-Holstein, biorąc udział w koncertowym wykonaniu Halki Moniuszki pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

W ciągu czterech lat Chór Filharmonii Wrocławskiej wykonał ponad 70 koncertów wokalno-instrumentalnych i ponad 30 a cappella, prezentując publiczności repertuar od baroku po współczesne kompozycje. Zespół regularnie współpracuje z tak wybitnymi dyrygentami jak m.in.: Paul McCreesh, Jacek Kaspszyk, Krzysztof Penderecki, James MacMillan, Mike Brewer czy Bob Chilcott.

Najbliższe plany Chóru to m.in. dwa koncerty z NOSPR, występy na BBC Proms, Festiwalu Grafenegg (Austria), w lipskim Gewandhaus (Niemcy), na Festiwalu Klara w Brukseli oraz Varaždinskich Wieczorach Barokowych (Chorwacja) w roku 2011.