ETR

Chór Męski Kompania Druha Stuligrosza

Chór Męski Kompania Druha Stuligrosza

W ciągu siedemdziesięciu lat istnienia Poznańskich Słowików przez chór przewinęło się ponad dwa tysiące śpiewaków. W 2000 r., podczas pamiętnego I Zlotu Słowików, zawiązała się Kompania Druha Stuligrosza — towarzystwo byłych wychowanków chóru, które przez ponad osiem lat działało jako niezarejestrowane stowarzyszenie.

W tym okresie, twórca Poznańskich Słowików — prof. Stefan Stuligrosz, dwukrotnie zaprosił członków Kompanii do wykonania wraz z zespołem męskim chóru Filharmonii arcydzieł muzyki sakralnej: Oratorium L. van Beethovena, Chrystus na Górze Oliwnej i Requiem L. Cherubiniego. Koncerty w Poznaniu i Gdańsku zakończyły się pełnym sukcesem połączonych chórów i ponownie rozbudziły u byłych śpiewaków miłość do pięknego śpiewu.

Oficjalne powołanie i zarejestrowanie 1 kwietnia 2008 r. stowarzyszenia umożliwiło włączenie w działalność programową Kompanii stałego chóru męskiego. Chór — prowadzony przez byłego Słowika, wychowanka prof. S. Stuligrosza, Andrzeja Niedziałkowskiego — w krótkim czasie przygotował nowy program i dwukrotnie wystąpił z koncertem polskich kolęd.

W uznaniu tej działalności Druh Stefan, jak w Kompanii nazywa się jej Patrona, zaprosił ponownie członków chóru do wykonania Messe Breve Ch. Gounoda z zespołem męskim Poznańskich Słowików.

W planach zespołu męskiego Kompanii jest stała współpraca z chórem Filharmonii Poznańskiej oraz występy z samodzielnie przygotowanym, własnym repertuarem.