ETR

Bertrand CHAMAYOU

Bertrand CHAMAYOU

Bertrand Chamayou należy do grona artystów, których nie da się zamknąć w sztywnych ramach. Posiada bardzo szeroki repertuar zawierający również prawykonania muzyki współczesnej i z zadziwiającą łatwością oscyluje pomiędzy różnymi stylami. Krytycy podkreślają jego niezwykłą wyobraźnię połączoną jednak z zadziwiającą spójnością wypowiedzi artystycznej.

Na pochodzącego z Tuluzy młodego muzyka zwrócił uwagę pianista Jean- François Heisser, u którego Bertrand Chamayou studiował później w konserwatorium w Paryżu. Pracował także u boku słynnej Marii Curcio w Londynie, pobierał też nauki u Murray’a Perahii. Mając 20 lat Bertrand Chamayou zdobył czwartą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Long-Thibaud – w 2012 roku powrócił na ten konkurs jako członek jury.

Dziś gra z takimi orkiestrami jak SWR Sinfonieorchester, Deutsche Radio Philharmonie, Orchestre de Paris, London Philharmonic Orchestra, Deutsche Kammer Philharmonie, Orchestre National de Belgique, Hessischer Rundfunk Sinfonieorchester, WDR Sinfonie Orchester, SWR Sinfonie Orchester, Orchestre National de France, Royal Scottish National Orchestra, Deutsche Sinfonie Orchester, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre National de Lyon, Duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orchestre de la Monnaie, Orkiestrą Symfoniczną Barcelony, Orkiestrą Filharmoniczną Luxemburgu, NDR Sinfonie Orchester.

W 2011 roku, Bertrand Chamayou uczcił 200-lecie urodzin Ferenca Liszta realizując nagrania i występując na estradach świata z cyklem Lata pielgrzymstwa. Oklaskiwano go m. in. w Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu i na Musikfest w Bremie. Jego nagranie Lat pielgrzymstwa zostało uhonorowane licznymi nagrodami – Gramphone’s Choice, Choc Classica, Diapason d’Or i Victoire de la Musique za najlepsze nagranie roku.

Pianista pojawia się także na znanych festiwalach, w tym m.in. w Lucernie, na Mostly Mozart Festival w Lincoln Center w Nowym Jorku, Klavier-Festival Ruhr, Mecklenburg-Vorpommern Festspiele, Schubertiade de Schwartzenberg, Festival de la Roque d’Anthéron, festiwalach w Schwetzingen czy w Besançon. Daje recitale w m. in. w Wigmore Hall w Londynie, w Théâtre des Champs-Elysées, Herkulessaal w Moanchium, Concertgebouw w Amsterdamie, w Tonhalle w Zurychu, Festspielhaus w Baden-Baden, Herkulessaal i Prinzregententheater w Monachium, Filharmonii Berlińskiej, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Salle Pleyel w Paryżu. W 2012 roku, z Orchestre National du Capitole de Toulouse pod dyrekcją Tugana Sokhiewa, odbył tournée po Ameryce Południowej.

Bertrand Chamayou gra pod dyrekcją takich dyrygentów jak Sir Neville Marriner, Pierre Boulez, Andris Nelsons, Leonard Slatkin, Semyon Bychkov, Philippe Herreweghe, Michel Plasson, Emmanuel Krivine, Michel Plasson, Stéphane Deneve, Jérémie Rohrer, Lawrence Foster, Evelino Pido, Louis Langrée, Christian Arming.

W sezonie artystycznym 2015/16 Bertrand Chamayou jest artystą-rezydentem Filharmonii Poznańskiej.