Bartosz MICHAŁOWSKI

Bartosz MICHAŁOWSKI

dyrygent  

Założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent Poznańskiego Chóru Kameralnego, dyrektor chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, pomysłodawca i dyrektor Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966, twórca warsztatów kompozytorskich dla dzieci i młodzieży Pisz muzykę – to proste!, a także współautor projektu Obrazogranie, realizowanego w ramach Biennale Sztuki dla dziecka w Poznaniu.

Ukończył z wyróżnieniem wydział dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest zwycięzcą IX Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych oraz laureatem nagrody specjalnej za świadomość pracy nad emisją głosu w zespole chóralnym.

Przez siedem lat (1998-2005) był asystentem prof. Stefana Stuligrosza i drugim dyrygentem Chóru Filharmonii Poznańskiej. Poprowadził kilkadziesiąt koncertów tego chóru, również z udziałem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. Z Poznańskimi Słowikami koncertował wielokrotnie w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, Włoszech, Austrii, Szwajcarii, Czechach, na Litwie, w Rosji i w Japonii.

W 2005 roku założył Poznański Chór Kameralny, który jest dziś jednym z najwyżej cenionych polskich zespołów wokalnych.

W styczniu 2017 roku Bartosz Michałowski objął stanowisko dyrektora Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Z zespołem tym zaprezentował kilkadziesiat programów koncertowych i przygotował go do kilkudziesięciu koncertów wokalno-instrumentalnych, współpracując ze znakomitymi dyrygentami, m.in.: Tonem Koopmanem, Christophem Koenigem, Matthew Hallsem, Jackiem Kaspszykiem, Krzysztofem Pendereckim, a także z Michaiłem Jurowskim, przy światowym prawykonaniu opery sakralnej Mojżesz Antona Rubinsteina.

Bartosz Michałowski przygotował i zaprezentował dotychczas kilkaset utworów a cappella wszystkich epok, regularnie podejmuje też współpracę z renomowanymi instytucjami i orkiestrami przy wykonaniach dzieł wokalno-instrumentalnych. Ma w dorobku liczne prawykonania i nagrania płytowe. Jest zapraszany do udziału w konferencjach poświęconych chóralistyce i emisji głosu, zasiada w jury konkursów chóralnych.

Obok bogatego doświadczenia dyrygenckiego, Bartosz Michałowski przez wiele lat doskonalił umiejętności i wiedzę z zakresu emisji głosu – ukończył kursy mistrzowskie u Poppy Holden (Wielka Brytania), Christiana Elssnera (Niemcy) i Józefa Fraksteina (Polska).