ETR

Bartłomiej Nizioł

Bartłomiej Nizioł

skrzypce

Poznańscy melomani kojarzą go przede wszystkim z Konkursem Wieniawskiego. Najpierw jako zwycięzcę – ex aequo z Piotrem Pławnerem – X Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a później (w 2006, 2011 i 2022 roku) jako jurora kolejnych edycji tego najstarszego konkursu skrzypcowego świata.

Bartłomiej Nizioł urodził się w 1974 roku w Szczecinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej, a następnie naukę kontynuował pod kierunkiem prof. Pierre’a Amoyala w Konserwatorium Muzycznym w Lozannie. Swoje umiejętności gry na skrzypcach rozwijał także na licznych kursach pod okiem takich znakomitych profesorów jak Zachar Bron, Ruggiero Ricci, Herman Krebbers czy Michael Frischenschlager.

Artysta jest laureatem pierwszych nagród na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych: w Poznaniu (1991), Adelajdzie (1991), Pretorii (1992), Brukseli (Konkurs Eurowizji, 1992) i Paryżu (Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud, 1993).  Czterokrotnie został tez nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz, Eugene Ysaye’a i Karola Lipińskiego. W 2014 roku, wraz z Denisem Severinem i Tatianą Korsunskayą tworzącymi Spyros Piano Trio nagrał płytę z utworami Luise Adolphy Le Beau, za którą rok później muzycy otrzymali prestiżową nagrodę Echo Klassik.

Jako solista występował m. in. z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, Radiophilharmonie des NDR w Hanowerze, SWR w Kaiserslautern, Radio France w Paryżu, English Chamber, London Symphony, Tonhalle w Zurychu, Edmonton Symphony.

Koncertował we wspaniałych salach Paryża (Salle Pleyel), Londynu (Barbican Center), Berlina (Filharmonia Berlińska), Tokio (Suntory Hall), Wiedniu (Konzerthaus), Moskwie (Konserwatorium Muzyczne im. Piotra Czajkowskiego).

Jako kameralista występował z tak znakomitymi artystami jak Elisabeth Leonskaja, Pinchas Zuckermann czy Sol Gabetta. W 2011 roku z wielkim powodzeniem zadebiutował wraz z Marthą Argerich na Festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie.

Artysta regularnie współpracuje z wybitnym kompozytorem muzyki filmowej Vladimirem Cosmą. Owocem tej współpracy jest m. in. nagranie Concerto de Berlin pod batutą kompozytora.

Od roku 1995 Bartłomiej Nizioł mieszka w Szwajcarii. W latach 1997-2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle w Zurychu, a od roku 2003 jest koncertmistrzem orkiestry Opery w Zurychu. Artysta jest także prymariuszem Valentin Berlinsky Quartet, powstałego w 2010 roku. Ponadto zajmuje się także dydaktyką – od 2008 roku jest profesorem w Hochschule der Künste w Bernie.