ETR

Barbara ŻOŁNIERCZYK

Barbara ŻOŁNIERCZYK

skrzypce

Skrzypaczka jest studentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie kształci się pod kierunkiem profesorów Bartosza Bryły i Kariny Gidaszewskiej. 

Od najmłodszych lat bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, zdobywając główne nagrody i wyróżnienia. Swój pierwszy konkurs wygrała mając zaledwie 8 lat –  zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Janko Muzykant w Sochaczewie.

Jej najnowsze osiągnięcia konkursowe to pierwsze miejsca w IV Międzynarodowym Muzycznym Konkursie w Paryżu (2019), XI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2020), X Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu (2020) oraz IV Ogólnopolskim Konkursie „Talenty Skrzypcowe 2021” w Poznaniu. 

Jako solistka grała z Orkiestrą Kameralną Amadeus Polskiego Radia, pod dyrekcją Agnieszki Duczmal (2012, 2021), Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali (2018) oraz Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Ilyicha Rivasa (2021). 

Młoda artystka ciągle się kształci – regularnie bierze udział w kursach muzycznych, doskonaląc swoje umiejętności gry na skrzypcach. Kilkukrotnie była uczestniczką programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Barbara Żołnierczyk będzie reprezentować Polskę na XVI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (październik 2022).