ETR

Barbara Gutaj

Barbara Gutaj

Muzyczną edukację zaczynała od skrzypiec i baletu, by ostatecznie poświęcić się śpiewaniu. A wszystko w rodzinnym mieście, w Poznaniu. Najpierw były skrzypce w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego, potem Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej, po niej – Liceum Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza (sekcja rytmiki), by ostatecznie, w 1997 roku rozpocząć studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie śpiewu Antoniny Kowtunow. Ukończyła je w 2003 roku z wyróżnieniem i w tym samym roku została solistką Teatru Wielkiego w Poznaniu, w którym zadebiutowała w 1999 roku partią młodej Galiny w Galinie Marcela Landowskiego. Dziś śpiewa tu m.in. w operach Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Carla Marii von Webera, Stanisława Moniuszki, Giuseppe Verdiego, Georgesa Bizeta.

W 2006 roku zaśpiewała jedną z głównych ról – Marie Marianne – w transmitowanej na żywo przez TVP polskiej  premierze opery Rogera Watersa  Ça ira. W 2005 roku Barbara Gutaj zadebiutowała na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej rolą Prilepy w Damie pikowej Piotra Czajkowskiego. Współpracuje też z Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka.

Artystka uczestniczyła też w wielu mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych m.in. przez Jewgenija Nesterenko, Ernsta Haefligera, Marinę di Marco, Marię Pellegrini, Halinę Łukomską, Petera Tschaplika.

Śpiewaczka jest laureatką IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Feruccio Tagliaviniego w Deutschlandsbergu (Austria) oraz stypendystką Stiftung für Internationale Meisterkurse für Musik w Zurichu.