ETR

Barbara Gutaj

Gutaj

Muzyczną edukację zaczynała od skrzypiec i baletu, by ostatecznie poświęcić się śpiewaniu. A wszystko w rodzinnym mieście, w Poznaniu.

Najpierw były skrzypce w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskigo, potem Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej, po niej – Liceum Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza (sekcja rytmiki), by ostatecznie, w 1997 roku rozpocząć studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie śpiewu Antoniny Kowtunow. Ukończyła je w 2003 roku z wyróżnieniem i w tym samym roku została solistką Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dziś śpiewa tu m.in. w operach Mozarta, Beethovena, Webera, Moniuszki, Verdiego, Bizeta. W 2006 roku zaśpiewała jedną z głównych ról – Marie Marianne – w transmitowanej na żywo przez TVP premierze opery Rogera Waters’a Ça ira.

W 2005 roku Barbara Gutaj zadebiutowała na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej rolą Prilepy w Damie Pikowej Piotra Czajkowskiego. Współpracuje też z Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka.

Jest laureatką IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Feruccio Tagliaviniego w Deutschlandsbergu (Austria) oraz stypendystką Stiftung für Internationale Meisterkurse für Musik w Zurichu.