ETR

Anna ZIÓŁKOWSKA

Anna ZIÓŁKOWSKA

skrzypce

Anna Ziółkowska, od 2005 roku koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej, którą ukończyła z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonaliła też na kursach mistrzowskich pod kierunkiem profesorów: Charlesa Tregera, Mariny Jaszwili, Nam Yum Kim Wandy Wiłkomirskiej i Krzysztofa Węgrzyna.

Poznańska artystka jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych (m.in. w Weimarze, Lublinie, Poznaniu). Wielokrotnie występowała jako solistka z polskimi orkiestrami filharmonicznymi pod batutą tak wybitnych dyrygentów jak Andrzej Boreyko, Christopher Hogwood, Marek Pijarowski czy Frank Strobel. W 2002 roku, podczas trasy koncertowej w Stanach Zjednoczonych, zadebiutowała recitalem w nowojorskiej Carnegie Hall.

Artystka jest także cenioną kameralistką – od ponad dziesięciu lat prowadzi rozległą działalność koncertową w ramach Poznańskiego Tria Fortepianowego jako jego skrzypaczka i współzałożycielka. Z zespołem tym nagrała trzy albumy płytowe, w tym monograficzny, zawierający dzieła kameralne Krzysztofa Meyera – powstał on dla wytwórni Naxos w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.