ETR

Anna Karasińska

Anna Karasińska

Ukończyła poznańską Akademię Muzyczną, a następnie dwuletnie studia podyplomowe w londyńskiej Royal Academy of Music pod kierunkiem Joy Mammen, otrzymując dyplom z wyróżnieniem.

Swój warsztat wokalny doskonaliła pod kierunkiem takich pedagogów, jak: Fassbaender, Schlick, Ameling, Gedda, Vignoles, Schollum, Esswood i Kirkby.

Jest laureatką konkursu wokalnego w Gdańsku (nagroda specjalna) 1993, Konkursu Mozartowskiego w Southport (II nagroda) 1995, Konkursu Bachowskiego w Lipsku (IV nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie arii z Pasji wg Św. Mateusza) 1998 oraz finalistką Konkursu ARD w Monachium w 1998r. W roku 1997 debiutowała na scenie Opery Krakowskiej jako Pamina w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta. Otrzymała Wyróżnienie Pamięci Haliny Słonickiej za rolę Julii w spektaklu I Montecchie i Capuleti Belliniego (1998/99) pod dyrekcją Richarda Bonynge.

W 2001 roku wystąpiła na V Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim, śpiewając Marzellinę w koncertowym wykonaniu Fidelia L. van Beethovena pod batutą Leopolda Hagera. Anna Karasińska od roku 2002 współpracuje
z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, gdzie debiutowała w partii tytułowej Peleasa i Melizandy Debussy´ego,
a obecnie śpiewa Corinnę w Podróży do Reims Rossiniego (pod dyrekcją Alberto Zeddy), Biankę w La Rondine Pucciniego, Annę w Nabucco Verdiego, Frasquitę w Carmen Bizeta, w operze Ubu Rex Pendereckiego, Aidzie Verdiego i Salome Strausa.

Szczególne miejsce w działalności artystycznej Anny Karasińskiej zajmują recitale pieśniarskie.

Dysponuje bogatym repertuarem, wykonując różne stylistycznie pieśni w oryginalnych wersjach językowych. Występowała na wielu znaczących scenach koncertowych, współpracując z wybitnymi pianistami: Krystyną Borucińską, Januszem Olejniczakiem, Krzysztofem Jabłońskim, Ewą Pobłocką.

Ma w swoim repertuarze liczne partie sopranowe w oratoriach i kantatach. Występowała między innymi w londyńskim Barbican Centre, w kościele St. Martin In the Fields w Londynie, w paryskim kościele La Madeleine,
w Tonhalle w Zurychu.

Współpracuje z: Sinfonią Varsovią, NOSPRem, Polską Orkiestrą Radiową, Liverpool Mozart Players, Orkiestrą Kameralną Amadeus, zespołem Capella Bydgostiensis,oraz Filharmoniami: Krakowską, Poznańską, Łódzką, Szczecińską, Białostocką, Opolską i Lubelską.

Dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.