ETR

Aleksandra KUBAS-KRUK

Aleksandra KUBAS-KRUK

sopran

Aleksandra Kubas-Kruk studiowała śpiew w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Danuty Paziuk-Zipser oraz na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich u tak uznanych artystów, jak: Teresa Żylis-Gara, Ingrid Kremling, Peter Tschaplik, Sebastian Vittucci, Regina Resnik. Obecnie jest pedagogiem na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Na scenie operowej zadebiutowała w 2007 roku jako Gilda w premierowym przedstawieniu Rigoletto Giuseppe Verdiego w Operze Wrocławskiej. Niedługo po wrocławskim debiucie pojawiła się we  włoskich teatrach operowych (Lukka, Rawenna, Livorno, Piza) jako Kunegunda w premierowych przedstawieniach opery Kandyd Leonarda Bernsteina.

Od 2008 do 2017 roku była solistką Opery Wrocławskiej, w której wykonywała takie partie jak: Gilda (Rigoletto Giuseppe Verdiego), Adina (Napój miłosny Gaetano Donizettiego), Pamina i Królowa Nocy (Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta), Zuzanna (Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta), Nanetta w Falstaffie i Oskar w Balu maskowym Giuseppe Verdiego, Olimpia (Opowieści Hoffmanna Jacques’a Offenbacha), Hanna (Straszny dwór Stanisława Moniuszki).  W  Teatrze Bolszoj w Moskwie zadebiutowała jako Królowa Szemachańska (Złoty kogucik Nikołaja Rimskiego-Korsakowa), a następnie śpiewała tam także partie Królowej nocy (Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta), Ognia, Księżniczki i Słowika (Dziecko i czary Maurice’a Ravela). Występowała także w Teatrze Operowym w Bonn w tytułowej roli opery Lakme Leo Delibesa.

Aleksandrę Kubas-Kruk oklaskiwano także m.in. w Teatro Verdi w Trieście (Rigoletto Giuseppe Verdiego, Lunatyczka Vincenza Belliniego,  Łucja z Lammermooru  Gaetana Donizettiego) Teatro di San Carlo w Neapolu (Traviata  Giuseppe Verdiego), w Theater an der Wien oraz w Sali Koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie   (Gismondo Re di Polonia /Zygmunt, król Polski  Leonarda Vinci), w Tonhalle w Zurychu (Dyrektor teatru Wolfganga Amadeusa Mozarta), w Concertgebouw w Amsterdamie (Zloty kogucik Mikołaja Rimskiego-Korsakowa), w Operze w Zurychu (Arabella Richarda Straussa) oraz podczas Internationale Händel Festspiele w  Badisches Staatstheater w Karlsruhe (Arminio oraz Alcina Georga Friedricha Händla).

Oprócz partii operowych artystka wykonuje repertuar oratoryjny i pieśniarski, koncertując w kraju i za granicą. W 2019 roku wystąpiła z pieśniami Fryderyka Chopina w Operze w Tokio.

Śpiewaczka jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, zdobywczynią pierwszych nagród na konkursach m.in. w Tuluzie, Warszawie, Lwowie, Łodzi, Wrocławiu oraz nagród specjalnych na konkursach w Malmö i Treviso.