ETR

Aleksandra KUBAS-KRUK

Aleksandra KUBAS-KRUK

soprano

Aleksandra Kubas-Kruk studiowała śpiew w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Danuty Paziuk-Zipser oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich u tak uznanych artystów, jak: Teresa Żylis-Gara, Ingrid Kremling, Peter Tschaplik, Sebastian Vittucci, Regina Resnik.

Na scenie operowej zadebiutowała w 2007 roku jako Gilda w premierowym przedstawieniu Rigoletto Giuseppe Verdiego w Operze Wrocławskiej. Niedługo po wrocławskim debiucie pojawiła się w kilku włoskich teatrach operowych jako Kunegunda w premierowych przedstawieniach opery Kandyd Leonarda Bernsteina.

Od 2008 do 2017 roku była solistką Opery Wrocławskiej, w której wykonywała takie partie jak: Gilda (Rigoletto Giuseppe Verdiego), Adina (Napój miłosny Gaetano Donizettiego), Pamina i Królowa Nocy (Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta), Zuzanna (Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta), Nanetta w Falstaffie i Oskar w Balu maskowym Giuseppe Verdiego, Olimpia (Opowieści Hoffmanna Jacques’a Offenbacha), Hanna (Straszny dwór Stanisława Moniuszki). Od 2012 roku współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie śpiewa m. in. partie Królowej Nocy w mozartowskim Czarodziejskim flecie oraz Violetty w Traviacie Giuseppe Verdiego, a od 2016 w Teatro Verdi w Trieście, gdzie zadebiutowała rolą Gildy w Rigoletto Giuseppe Verdiego, a następnie śpiewała tam także w  Lunatyczce Vincenza Belliniego oraz w Łucji z Lammermooru Gaetana Donizettiego.

Od 2011 roku artystka współpracuje z Teatrem Bolszoj w Moskwie, gdzie wykonuje partie Szemachańskiej Królowej (Złoty kogucik Mikołaja Rimskiego-Korsakowa), Królowej nocy (Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta), Ognia, Królewny i Słowika (Dziecko i czary Maurice’a Ravela). Występowała także w Teatrze Operowym w Bonn w tytułowej roli opery Lakme Leo Delibesa.

Aleksandrę Kubas-Kruk oklaskiwano także w Teatro di San Carlo w Neapolu ( Traviata  Giuseppe Verdiego), w Theater an der Wien  (Gismondo Re di Polonia /Zygmunt, król Polski  Leonarda Vinci), w Tonhalle w Zurychu (Dyrektor teatru Wolfganga Amadeusa Mozarta) oraz podczas Internationale Händel Festspiele w  Badisches Staatstheater w Karlsruhe (Alcina Georga Friedricha Händla).

Oprócz partii operowych artystka wykonuje repertuar oratoryjny i pieśniarski, koncertując w kraju i za granicą. Wiosną 2019 roku wystąpiła z pieśniami Fryderyka Chopina w Operze w Tokio.

Śpiewaczka jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, zdobywczynią pierwszych nagród na konkursach m.in. w Tuluzie, Warszawie, Lwowie, Łodzi, Wrocławiu oraz nagród specjalnych na konkursach w Malmö i Treviso.

Aleksandra Kubas-Kruk jest asystentką w klasie śpiewu prof. Danuty Paziuk-Zipser w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.