ETR

Albrecht Mayer

Albrecht Mayer

Muzyczną karierę zaczynał jako dziecko w chórze katedralnym w Bambergu. Dziś jego umiejętności wzbudzają zachwyt zarówno publiczności, jak i krytyków. Tyle, że dotyczą nie śpiewu Albrechta Mayera, lecz jego genialnej gry na oboju.

Po studiach u Gerharda Scheuera, Georga Meerweina, Maurice’a Bourgue i Ingo Goritzkiego, swoją karierę rozpoczął w 1990 roku jako pierwszy oboista Orkiestry Symfonicznej Bambergu. Dwa lata później to samo stanowisko objął u Berlińskich Filharmoników. Dziś Albrecht Mayer jest jednym z najlepszych oboistów świata i jako solista występuje z takimi dyrygentami jak Claudio Abbado, Sir Simon Rattle czy Nikolaus Harnoncourt.

Mayer zajmuje się także muzyką kameralną występując regularnie z takimi artystycznymi partnerami jak pianiści Hélène Grimaud i Leif Ove Andsnes czy bas-baryton Thomas Quasthoff, z którym nagrał płytę z kantatami Jana Sebastiana Bacha.

W kręgu jego artystycznych poszukiwań znajduje się wykonywanie na oboju utworów pisanych na inne instrumenty lub dla śpiewaków.

W artystycznej działalności Albrechta Mayera można znaleźć także polskie akcenty. Dla Deutsche Grammophon nagrał on kilka płyt z Sinfonią Varsovią: New Seasons – muzykę Händla w transkrypcji na obój i orkiestrę; Lieder ohne Worte (z udziałem skrzypka Nigela Kennedy’ego) – transkrypcje muzyki Bacha na obój i orkiestrę oraz Auf Mozarts Spuren – pod batutą Claudio Abbado.

Niedawno, w prestiżowym plebiscycie Echo Klassik 2010, zdobył tytuł Instrumentalisty Roku.