ETR

Alberto Gazale

Alberto Gazale

Alberto Gazale jest absolwentem Konserwatorium w Weronie. W latach 1981 – 1982 studiował również na Accademia Lirica w Mantui. Doskonaląc swoje umiejętności wokalne pod kierunkiem Carlo Bergonziniego wyspecjalizował się w wykonawstwie oper Giuseppe Verdiego. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów. W 1998 roku zadebiutował w operze Bal Maskowy na deskach teatru w Parmie.

Od tamtej pory koncertował z wieloma wybitnymi orkiestrami na scenach renomowanych teatrów operowych m.in.
Teatro alla Scala, Teatro Regio di Parma, Arena di Verona, Teatro dell´Opera di Roma, Teatro Regio di Torino, Teatro La Fenice di Venezia, Teatro Carlo Felice di Genova, Teatro Comunale di Bologna, Wiener Staatsoper, Deutsche Oper w Berlinie, Teatro Real w Madrycie, Opernhaus w Zurychu, Megaron w Atenach i RAI Auditorium w Turynie. W repertuarze artysty znajdują się Attyla, Traviata, Trubadur, Bal Maskowy, Aida, Rigoletto, Makbet, Otello, Cyganeria, Madama Butterfly, Rycerskość Wieśniacza, Cyrulik Sewilski, Faust i Werther.

W bieżącym sezonie artysta wystąpił w roli tytułowej w operze Rigoletto w Teatro Carlo Felice w Genui, a także na festiwalu Maggio Musicale Fiorentino. Ponadto wcielił się w rolę Hrabiego di Luny z opery Trubadur w Teatro Verdi di Trieste. Następnie ponownie wykonał partię tytułową w operze Rigoletto w Teatro alla Scala, a także rolę tytułową w operze Simon Boccanegra w Opèra de Montrèal.

W planach artysty znajdują się również występy w operach: Luiza Miller (rola Millera) w Teatro Regio w Turynie i Opernhaus w Zurychu, Nabucco w Budapeszcie, Moc Przeznaczenia (rola Don Carlo) w Wiener Staatsoper , Zbójcy (rola Francesca) w Las Palmas, Trubadur (rola Hrabiego di Luny) w Tel Awiwie i na Minorce, Andrea Chènier (rola Gèrarda) w Nowym Teatrze Narodowym w Tokio, Roberto Devereux (rola Księcia Nottingham) w Teatro dell´Opera di Roma i Purytanie podczas tournèe Teatro Comunale di Bologna po Japonii.

W sezonie 2008/2009 artysta wystąpił w operach: Nabucco (rola tytułowa) w Teatro La Fenice w Wenecji, Simon Boccanegra (rola tytułowa) w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Łucja z Lamermooru (Enrico) na festiwalu Maggio Musicale Fiorentino i Otello (Jago) w Narodowej Operze w Klużu – Napoce.

W sezonie 2007/2008 wykonał rolę Rodriga z opery Don Carlos w Opernhaus w Zurychu, tytułową rolę w operze Makbet w The Dallas Opera, partię Millera z opery Luiza Miller w Sassari, rolę Sharpless z opery Madama Butterfly w Teatro Massimo “V. Bellini“ w Katanii, rolę tytułową w operze Nabucco w Wiener Staatsoper, tytułową rolę w operze Simon Boccanegra w Deutsche Oper w Berlinie, tytułową rolę w operze Rigoletto podczas tournèe Teatro Regio di Parma w Hong Kongu, a także partię Gèrarda z opery Andrea Chènier w Las Palmas.

W sezonie 2006/2007 artyście powierzono role: Rodriga (Don Carlos) w Opernhaus w Zurychu, Scarpia (Tosca) w Como, Brescii, Pawii, Cremonie, a także na Międzynarodowym Festiwalu w Santander, Gèrarda (Andrea Chènier) w Teatro Massimo Bellini di Catania, Alfia (Rycerskość Wieśniacza) w St. Gallen, Tonia (Pajace) w Teatro Carlo Felice di Genova, a także Rigoletta z opery Giuseppe Verdiego o tym samym tytule w Tokio (koncert we współpracy z Japońską Fundacją Operową).

Sezon 2005/2006 przyniósł artyście udane występy w operach: Aida w Teatro Regio w Turynie, Rigoletto w Teatro alla Scala w Mediolanie, jak również w Valladolidzie, Makbet w Detroit, Łucja z Lamermooru w Deutsche Oper w Berlinie, Traviata w Staatsoper w Wiedniu, Rigoletto w Valladolidzie, Don Carlos w Teatro Megaron w Atenach, Trubadur w Japonii (podczas tournèe Teatro Regio di Parma), a także na Festiwalu Operowym w Avenches.

Do pozostałych sukcesów artysty należą rola w Balu Maskowym w Teatro Regio di Torino i Arena di Verona, a także ponowny występ w Arena di Verona w operze Trubadur pod batutą Daniela Orena, w reżyserii Franco Zeffirelli. Ponadto wystąpił w Fauście pod batutą Gianluigi Gelmetti, a także w operze Marie Victoire Respighiego (reżyserowanej przez Hugo De Ana) w Teatro dell´Opera di Roma. Wcielał się również bohaterów oper: Attyla w Teatro Comunale di Bologna, Don Carlo w Teatro Real w Madrycie, Trubadur i Łucja z Lamermooru w Teatro Massimo di Palermo, Traviata w Wiener Staatsoper i Opernhaus w Zurychu, Andrea Chènier w Teatro La Fenice di Venezia i w Bolonii, Samson i Dalila w Genui i Bilbao, Aida w Genui i Atenach, Nabucco w Wiener Staatsoper i Genui (Koncert został utrwalony na DVD i wydany przez wytwórnię Rai Trade) i Simon Boccanegra w Teatro Verdi di Trieste.