ETR

Albert MEMETI

Albert MEMETI

tenor

Albert Memeti ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie profesora Wojciecha Maciejowskiego. W sezonie 2015/2016 był uczestnikiem Akademii Operowej w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

W sezonie artystycznym 2016/2017 podjął współpracę jako solista w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie wcielał się m.in. w role: Alfreda w Zemście nietoperza Johanna Straussa, Malcolma w Makbecie Giuseppe Verdiego, bojara Chruszczowa w Borysie Godunowie Modesta Musorgskiego. W sierpniu 2017 roku zadebiutował na 51. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Od sezonu 2017/2018 jest solistą Opery w Grazu (Austria), gdzie wykonywał m.in. partie: Don Curzia w Weselu Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gelsomina oraz Belfiore’a w Podróży do Reims Gioacchina Rossiniego, Beppa w Pajacach Ruggera Leoncavalla, Artura w Łucji z Lammermooru Gaetana Donizettiego, Alfreda w Zemście nietoperza Johanna Straussa, Wenzla w Sprzedanej narzeczonej Bedřicha Smetany.

W sezonie 2017/2018 zadebiutował także w Łucji z Lamermooru Gaetana Donizettiego w Teatro Verdi w Trieście oraz kreował partię Don Ramira w Kopciuszku Gioacchina Rossiniego podczas 44 edycji Festival della Valle d’Itria we Włoszech.

W sezonie 2022/23 zadebiutował w Semperoper w Dreźnie w operach: Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta i Hugenoci Giacoma Meyerbeera, powrócił do Oper Graz jako Wenzel w Sprzedanej narzeczonej Bedřicha Smetany oraz zadebiutował w roli Damazego w Strasznym dworze Stanislawa Moniuszki w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. W obecnym sezonie pojawi się w Staatstheater Saarbrücken jako Pedrillo w Uprowadzeniu z seraju Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Artysta jest laureatem wielu nagród, w tym m.in. I nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Iuventus Canti im. Imricha Godina we Vrablach (Słowacja), nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Deutschlandsbergu (współorganizowanym z Operą w Grazu), wyróżnienia i nagrody specjalnej (udział w festiwalu operowym Musica Riva Festival w Riva del Garda we Włoszech) XXIII Riccardo Zandonai International Competition for Young Opera Singers.

Albert Memeti zdobywał także nagrody na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (2017), na 22. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Mikuláša Schneidera-Trnavský’ego w Trnawie (Słowacja), a w 2022 roku otrzymał nagrodę specjalną dyrektora opery Semperoper w Dreźnie na International Hans Gabor Belvedere Singing Competition.