ETR

Albert MEMETI

Albert MEMETI

tenor

Albert Memeti ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie śpiewu Wojciecha Maciejowskiego. Obecnie studiuje w klasie Wojciecha Maciejowskiego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m. in. przez Agatę Savę, Wojciecha Maciejowskiego, Olgę Pasiecznik, Helenę Łazarską, Marka Rzepkę, Matjaza Robavsa, Matthiasa Rextrotha, Eytana Pessena, Izabelę Kłosińską, Piotra Micińskiego.

Swoją przygodę z muzyką klasyczną rozpoczął podczas Letnich Kursów Wokalnych w Łebie pod opieką Agaty Savy. Na scenie debiutował już na pierwszym roku studiów, w ramach V Operowego Forum Młodych, organizowanego przy Bydgoskim Festiwalu Operowym, wykonując partię Kowala w operze La vida breve Manuella de Falli. W 2013 roku wystąpił w operetce Carla Millockera Student Żebrak wystawianej na Dworze Artusa w Toruniu oraz w bydgoskiej Operze Nova w trakcie VI Operowego Forum Młodych. W tym samym roku wykonał solową partię Mszy Es-dur Franza Schuberta w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz w Konzerthalle Carl Philipp Emanuel Bach we Frankfurcie nad Odrą. W 2014 roku został finalistą VI Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni i Arii im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. W 2015 roku wcielił się w postać Oebalusa w operze Apollo i Hiacynt Wolfganga Amadeusa Mozarta, wystawionej w bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Współpracuje z Filharmonią Poznańską, Filharmonią Pomorską oraz z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej. Od lipca 2015 związany jest z Akademią Operową działającą przy Operze Narodowej w Warszawie. W sierpniu 2015 roku kreował partię Gelinda z opery Antreprener w kłopotach Domenico Cimarosy wystawianej w ramach Festiwalu Opera Know-How w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz w grudniu w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie i nagrodę specjalną w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie oraz został laureatem I nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Iuventus Canti im. Imricha Godina we Vrablach na Słowacji. W kwietniu 2016 został finalistą i otrzymał nagrodę specjalną Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Deutschlandsbergu/Oper Graz w Austrii. W tym samym miesiącu debiutował na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu w roli Żeglarza w premierze opery Dydona i Eneasz Haendla. W maju 2016 roku został finalistą XXIII Międzynarodowego Konkursu dla śpiewaków operowych Riccardo Zandonai we Włoszech, w którym otrzymał również wyróżnienie i nagrodę specjalną.