ETR

Ainars RUBIKIS

Ainars RUBIKIS

Łotewski artysta to gwiazda młodszego pokolenia światowej dyrygentury.  Urodził się w 1978 roku w Rydze. Muzyczną karierę zaczynał śpiewając w katedralnym chórze w Rydze, a kontynuował studiując w tutejszej Akademii Muzycznej.  Brał udział w kursach mistrzowskich u takich kapelmistrzów jak Jorma Panula, Mariss Jansons, Jozuas Domarkas czy Leif Segerstram.

Jego umiejętności są bardzo rozległe. Dyryguje zarówno chórami, jak i orkiestrami, uczył dyrygentury w ryskiej szkole chóralnej, zdobywa nagrody w konkursach dyrygenckich. W 2000 i w 2005 roku zdobył drugie nagrody na konkursach dyrygentów chóralnych w Rydze (Łotwa) i Tallinie (Estonia), przy czym na tym drugim otrzymał też specjalną nagrodę przyznaną przez Chór Kameralny Filharmonii w Tallinie. W 2010 roku wygrał w Bambergu (Niemcy) trzecią edycję prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Gustava Mahlera, co zaowocowało licznymi propozycjami artystycznymi.

Wśród orkiestr, którymi dyrygował są m. in. Royal Liverpool Philharmonic, BBC Scottish Symphony, Orquestra Gulbenkian, Northern Sinfonia, Bamberger Symphoniker, Orchestre National d’Ile de France, Estońska Narodowa Orkiestra Symfoniczna. W 2011 roku zadebiutował na słynnym Festiwalu w Salzburgu zdobywając nagrodę dla najlepszego młodego dyrygenta i dyrygując Gustav Mahler Jugendorchester, a w listopadzie tego samego roku – poprowadził orkiestrę Kremerata Baltica w wiedeńskim Musikverein.

Od 2012 do 2014 roku łotewski artysta był dyrektorem muzycznym i głównym dyrygentem Nowosybirskiego Teatru Opery i Baletu.

W poprzednim sezonie zadebiutował m.in. w Lyric Opera w Chicago, w Teatrze Bolszoj w Moskwie, w New National Theatre w Tokio, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Latem 2017 roku zadyryguje nową produkcją  Latającego Holendra Richarda Wagnera w Passionstheater w Oberammergau (Niemcy), a jesienią  – nową produkcją Eugeniusza Oniegina Piotra Czajkowskiego w Welsh National Opera w Cardiff. 

Od sezonu 2018/2019 Ainars Rubikis będzie dyrektorem muzycznym Komische Oper w Berlinie.