ETR

Ainars RUBIKIS

Ainars RUBIKIS

Łotewski artysta to wschodząca gwiazda światowej dyrygentury. Urodził się w 1978 roku w Rydze. Muzyczną karierę zaczynał śpiewając w katedralnym chórze w Rydze, a kontynuował studiując w tutejszej Akademii Muzycznej. Brał udział w kursach mistrzowskich u takich kapelmistrzów jak Jorma Panula, Mariss Jansons, Jozuas Domarkas czy Leif Segerstram.

Od 2008 roku jest dyrygentem Opery Narodowej w Rydze, gdzie m.in. dyrygował Czarodziejskim fletem Wolfganga Amadeusa Mozarta. Jego umiejętności są bardzo rozległe. Dyryguje zarówno chórami, jak i orkiestrami, uczył dyrygentury w ryskiej szkole chóralnej, zdobywa nagrody w konkursach dyrygenckich. W 2000 i w 2005 roku zdobył drugie nagrody na konkursach dyrygentów chóralnych w Rydze (Łotwa) i Tallinie (Estonia), przy czym na tym drugim otrzymał też specjalną nagrodę przyznaną przez Chór Kameralny Filharmonii w Tallinie. W 2010 roku wygrał w Bambergu (Niemcy) trzecią edycję prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Gustava Mahlera, co zaowocowało licznymi propozycjami artystycznymi.

Wśród orkiestr, którymi dyrygował są m. in. Royal Liverpool Philharmonic, Orquestra Gulbenkian, Northern Sinfonia, Orchestre du Pays de la Loire, Bamberger Symphoniker, Estońska Narodowa Orkiestra Symfoniczna. W sierpniu 2011 roku zadebiutował na słynnym Festiwalu w Salzburgu zdobywając nagrodę dla najlepszego młodego dyrygenta i dyrygując Gustav Mahler Jugendorchester, a w listopadzie tego samego roku – poprowadził orkiestrę Kremerata Baltica w wiedeńskim Musikverein.

Od 1 stycznia 2012 roku łotewski artysta jest dyrektorem muzycznym i głównym dyrygentem Nowosybirskiego Teatru Opery i Baletu. W sezonie 2012/13 zedebiutował z orkiestrami w Bournemouth (Wielka Brytania), Toronto (Kanada), Melbourne (Australia), Lucernie i Hamburgu. W Polsce wystąpi po raz drugi, po raz drugi dyrygując Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.