ETR

Adam Palka

Adam Palka

W jednym z wywiadów przyznał, że inspiruje go praca z profesjonalistami, zwłaszcza zaś z lepszymi i bardziej doświadczonymi od niego śpiewakami. Dlatego tak ważne dla niego były studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, do klasy śpiewu solowego światowej klasy barytona, prof. Floriana Skulskiego.

Adam Palka od 2005 roku współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku, śpiewając w operach m.in. Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego, Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Piotra Czajkowskiego.

W 2006 roku wziął udział w światowej premierze nieznanej opery Tadeusza Zygfryda Kasserna Comedy of a Dumb Wife (Komedia o niemej żonie), którą własnymi siłami przygotowała gdańska Akademia Muzyczna.

Artysta był stypendystą Teatro Lirico Sperimentale w Spoleto we Włoszech. W 2008 roku podczas festiwalu operowego w Szeged na Węgrzech wykonał partię Collatiniusa w operze Gwałt na Lukrecji Benjamina Brittena. W tym samym roku zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie partią Sparafucile w operze Giuseppe Verdiego, Rigoletto.

W 2010 roku artysta zdobył II nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

Był członkiem Opernstudio w Zurychu, a od 2010 roku należy do zespołu solistów w Deutsche Oper am Rhein w D?sseldorfie. W 2012 roku zadebiutował w Théâtre du Châtelet w Paryżu.

Od sezonu artystycznego 2013/2014 jest solistą Opery w Stuttgarcie.