ETR

Adam BANASZAK

Adam BANASZAK

dyrygent  

Artysta należy do grona najaktywniejszych polskich dyrygentów młodego pokolenia. Ukończył poznańską Akademię Muzyczną w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marcina Sompolińskiego, a także brał udział w kursach  mistrzowskich prowadzonych m. in. przez Bernarda Haitinka (Festiwal w Lucernie).

Adam Banaszak jest dyrygentem i kierownikiem muzycznym Opery Wrocławskiej, pierwszym gościnnym dyrygentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i wykładowcą Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wcześniej pełnił funkcje zastępcy dyrektora do spraw artystycznych Teatru Wielkiego w Łodzi oraz kierownika muzycznego Teatru Muzycznego w Poznaniu. Prowadził także spektakle w Operze Krakowskiej, Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Dyrygował takimi spektaklami, jak m.in.: Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Rycerskość wieśniacza Pietro Mascagniego, Pajace Ruggera Leoncavalla, Halka Stanisława Moniuszki, Madame Butterfly Giacoma Pucciniego, Czarodziejski flet, Wesele Figara i Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta, Zemsta nietoperza Johanna Straussa, Traviata, Nabucco i Don Carlos Giuseppe Verdiego, Faust Charles’a Gounoda, Carmen Georges’a Bizeta, Kopciuszek Gioacchina Rossiniego, Kandyd Leonarda Bernsteina, Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego, Skrzypek na dachu Jerry’ego Bocka, Giselle Adolphe’a Adama.

Pod jego batutą zabrzmiały też takie dzieła jak: The Burning Fiery Furnace i Curlew River Benjamina Brittena, Głos ludzki Francisa Poulenca, Trouble in Tahiti Leonarda  Bernsteina, Najdzielniejszy z rycerzy Krzysztofa Pendereckiego, Chopin Giacoma Orefice. Dokonał również prawykonań oper Pawła Mykietyna (Czarodziejska góra) oraz Zygmunta Krauzego (Yemaya-Królowa Mórz).

Artysta występował na festiwalach Warszawska Jesień i Sacrum Profanum. Prowadził koncerty w filharmoniach w Bydgoszczy, Częstochowie, Jeleniej Górze, Kaliszu, Koszalinie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Płocku, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Wałbrzychu, Zamościu. Koncertował też z Orkiestrą Sinfonia Iuventus, nagrywał z Orkiestrą Polskiego Radia i z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Jego spektakle i koncerty transmitowało i retransmitowało radio i telewizja (TVP Kultura, TVP Polonia, TVP 2, Program 2 Polskiego Radia, Rundfunk Berlin-Brandenburg).