ETR

Adam BANASZAK

Adam BANASZAK

conductor

Adam Banaszak należy do grona najaktywniejszych polskich dyrygentów młodego pokolenia.  Ukończył poznańską Akademię Muzyczną w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marcina Sompolińskiego, a także brał udział w kursach  mistrzowskich prowadzonych m. in. przez Bernarda Haitinka (Festiwal w Lucernie).

Dyrygował takimi spektaklami jak m.in.:  Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Rycerskość wieśniacza Pietro Mascagniego, Pajace  Ruggera Leoncavalla (Opera Wrocławska),  Zemsta nietoperza Johanna Straussa (Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku),  Madame Butterfly  Giacomo Pucciniego (Opera w Burgas, Bułgaria).  W  Operze Wrocławskiej przygotował premiery  Krakowiaków i górali Jana Stefaniego oraz Najdzielniejszego z rycerzy Krzysztofa Pendereckiego.  W repertuarze ma także takie dzieła jak:  Capuleti i Montecchi  Vincenza Belliniego,  Kopciuszek Gioacchino Rossiniego, Trubadur oraz  Nabucco Giuseppe Verdiego,  Faust  Charles’a Gounoda,  Fidelio Ludwiga van Beethovena, Borys Godunow Modesta Musorgskiego, Król Roger Karola Szymanowskiego. W 2015 roku sprawował kierownictwo muzyczne nad entuzjastycznie przyjętym przez krytykę, światowym prawykonaniem opery Pawła Mykietyna Czarodziejska góra, które odbyło się podczas XXV Festiwalu Malta w Poznaniu.

Dyrygent  prowadził również koncerty w filharmoniach w Częstochowie,  Jeleniej Górze, Kaliszu, Koszalinie, Opolu, Płocku, Toruniu, Szczecinie,  Wałbrzychu.  Nagrywał i koncertował także z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Polską Orkiestrą Radiową. W ramach swojej praktyki dyrygenckiej przygotowywał orkiestry do  koncertów takich artystów jak Andrea Bocelli,  José Carreras, Montserrat Caballé, Placido Domingo, które były transmitowane przez stacje radiowe i telewizyjne.

Adam Banaszak  był kierownikiem muzycznym w Teatrze Muzycznym w Poznaniu ( 2013-2015), a od sezonu 2017/2018 pracuje w Operze Wrocławskiej jako dyrygent-asystent.