aktualności
Młynarski pod choinkę
Symfonia F-dur, op. 14 Polonia Emila Młynarskiego, to najnowsze wydawnictwo fonograficzne Filharmoników Poznańskich. Dzieło to, nagrane pod batutą Łukasza Borowicza podczas koncertu 11 października 2024 roku, w Auli Uniwersyteckiej, wydane zostało przez wytwórnię DUX w dwóch wersjach – CD i LP.
Łukasz Borowicz tak pisze o Emilu Młynarskim i jego działalności: Rola Emila Młynarskiego w historii muzyki polskiej jest trudna do przecenienia. Jego talent dyrygencki był podporą rozwoju zarówno powołanej do życia Filharmonii Warszawskiej (dyrekcja w pierwszych latach działania instytucji – 1901-1905), jak i Teatru Wielkiego w Warszawie (wieloletnia współpraca oraz dyrekcja w latach 1919-1929).
Emil Młynarski był niestrudzonym promotorem muzyki polskiej za granicą, a przed rozwinięciem kariery dyrygenckiej osiągnął sukcesy jako wirtuoz skrzypiec. Niezwykle ważnym aspektem jego działalności była kompozycja – tworzył dzieła niemal we wszystkich gatunkach. Niniejsze nagranie Symfonii F-dur op. 14 Polonia podyktowane jest chęcią rozpropagowania jednej z najciekawszych symfonii swojej epoki, dzieła będącego szczytowym (obok II Symfonii Karola Szymanowskiego) osiągnięciem nurtu postromantycznego w muzyce polskiej, a jednocześnie będącego dopełnieniem obrazu symfoniki polskiej pierwszej połowy XX wieku.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, do rąk Państwa trafia nie tylko płyta CD, ale również nagrana w limitowanej edycji kolekcjonerskiej płyta winylowa. Płyty CD oraz LP będą dostępne w sprzedaży w specjalnych cenach promocyjnych w holu Auli UAM przed koncertem (i w czasie przerwy w koncercie) „Wieniawski przed Gwiazdką” – 13 grudnia 2024 roku.
Album CD „Emil Młynarski, Symphony in F Major, Op. 14 Polonia” można kupić także w poznańskiej księgarni muzycznej Pasja.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Informujemy, że kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej będzie czynna do piątku, 20 grudnia włącznie.
W okresie świąteczno-noworocznym zapraszamy do kasy w następujących terminach:
27 grudnia – w godzinach: 13:00 – do zakończenia przerwy w koncercie
28 grudnia oraz 29 grudnia w godzinach: 17:00 – do zakończenia przerwy w koncercie
30 grudnia – kasa nieczynna
31 grudnia – w godzinach: 16:00-19:00
1 stycznia – w godzinach: 17:00 – do zakończenia przerwy w koncercie
2 stycznia – w godzinach: 13:00-17:00
3 stycznia – w godzinach: 13:00 – do zakończenia przerwy w koncercie
Bilety na koncerty Filharmonii Poznańskiej dostępne są również online.
Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesor Aleksandry Utrecht, wybitnej pianistki i pedagoga.
Artystka grę na fortepianie studiowała u Gertrudy Konatkowskiej i Stanisława Szpinalskiego. Miała bogaty repertuar (w tym ponad 40 koncertów z orkiestrą) obejmujący arcydzieła wszystkich epok. Szczególny sukces przyniosły jej wykonania utworów Johanna Sebastiana Bacha, którego muzyka należała do jej ulubionych, ale także Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Fryderyka Chopina… Nie stroniła od dzieł współczesnych kompozytorów dokonując wielu prawykonań.
Aleksandra Utrecht wielokrotnie występowała z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. To w jej wykonaniu po raz pierwszy zabrzmiał w Poznaniu Koncert fortepianowy d-moll op. 60 Słowiański Feliksa Nowowiejskiego (15.03.1963), to z Filharmonikami Poznańskimi grała w Filharmonii Narodowej w Warszawie Koncert fortepianowy Tadeusza Szeligowskiego (20.03.1964), to podczas koncertu w Filharmonii Poznańskiej świętowano 30-lecie jej pracy artystycznej (24.01.1986).
Aleksandra Utrecht zmarła w wieku 96 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Junikowskim w czwartek, 12 grudnia o godzinie 11.50.
Najbliższym Zmarłej składamy szczere wyrazy współczucia.
Filharmonicy Poznańscy – jako jedyna polska orkiestra – znaleźli się w finale najbardziej prestiżowej nagrody fonograficznej świata: International Classical Music Awards (ICMA)!
Spośród 374 nominacji, jury wybrało 48 finalistów – po 3 w każdej kategorii. Album „Urlicht. Songs of Death and Resurrection”, nagrany został przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej z barytonem Samuelem Hasselhornem, pod batutą Łukasza Borowicza, z udziałem głosów chłopięcych Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki. Album, na którym znalazły się pieśni i arie Gustava Mahlera, Ericha Wolfganga Korngolda, Alexandra von Zemlinsky’ego, Hansa Pfitznera, Engelberta Humperdincka, Albana Berga i Waltera Braunfelsa, ukazał się nakładem wytwórni Harmonia Mundi i zdobył już znakomite recenzje i międzynarodowe wyróżnienia.
Płyta naszej orkiestry konkuruje w kategorii Vocal Music z albumami nagranymi przez Czech Philharmonic Orchesta i Magdalenę Koženę (mezzosopran) pod batutą Sir Simona Rattle’a (Czech songs) oraz przez francuski zespół Les Talens Lyriques i Michaela Spyresa (baryton), pod batutą Christophe’a Rousseta (In the Shadows).
Filharmonicy Poznańscy kilkakrotnie byli nominowani do tej prestiżowej nagrody, a w 2018 roku otrzymali ją za album Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego.
W gronie finalistów ICMA 2025 jest też dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej – Łukasz Borowicz. W kategorii Symphony Music znalazł się jego album „Grażyna Bacewicz, Complete Symphonic Works Vol. 3: Symphony No. 1, Concerto for large orchestra, Partita for large orchestra, In una parte” nagrany z WDR Sinfonieorchester Köln, a wydany przez cpo.
Lista zwycięzców ICMA 2025 ogłoszona zostanie 14 stycznia 2025 roku. Wręczenie nagród i koncert galowy odbędą się w Tonhalle w Düsseldorfie,
19 marca 2025 roku.
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej otrzymała aż dwie nominacje do jednej z najbardziej prestiżowych nagród płytowych świata – International Classical Music Awards 2025!
Filharmonicy Poznańscy do nagrody ICMA byli nominowani kilkakrotnie, a w 2018 roku zdobyli to prestiżowe trofeum za nagranie Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego.
Tym razem międzynarodowe jury (złożone z kilkunastu wybitnych krytyków muzycznych) doceniło nasze albumy: „Grzegorz Fitelberg, Symphony
in E-minor, Op. 16” (nagrany pod batutą Łukasza Borowicza podczas koncertu 6 października 2023 roku, w Auli Uniwersyteckiej, wydany przez wytwórnię DUX w wersjach – CD i LP) oraz „Urlicht: Songs of Death and Resurrection” nagrany przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej z barytonem Samuelem Hasselhornem, pod batutą Łukasza Borowicza, z udziałem głosów chłopięcych Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki. Album ten, z pieśniami i ariami Gustava Mahlera, Ericha Wolfganga Korngolda, Alexandra von Zemlinsky’ego, Hansa Pfitznera, Engelberta Humperdincka, Albana Berga i Waltera Braunfelsa, ukazał się nakładem wytwórni Harmonia Mundi i zdobył już znakomite recenzje i międzynarodowe wyróżnienia.
A ponadto – Łukasz Borowicz, pod batutą którego dokonano nagrań obu albumów Filharmoników Poznańskich, otrzymał jeszcze dwie nominacje do ICMA 2025 – za „Grażyna Bacewicz, Complete Symphonic Works Vol. 2: Overture for orchestra, Symphony No. 2, Variations for orchestra, Musica sinfonica in tre movimenti” oraz „Grażyna Bacewicz, Complete Symphonic Works Vol. 3: Symphony No. 1, Concerto for large orchestra, Partita for large orchestra, In una parte” nagrane z WDR Sinfonieorchester Köln, a wydane przez cpo.
W tym roku nasze albumy konkurują z 374 produkcjami z całego świata, przygotowanymi przez 117 wydawców. Lista zwycięzców ogłoszona zostanie w styczniu 2025 roku. Wręczenie nagród i koncert galowy odbędą się w Tonhalle w Düsseldorfie, 19 marca 2025 roku.
Z żalem przyjęliśmy wiadomość, że 8 listopada 2024 roku, w wieku 86 lat zmarł Ignacy Bień – trębacz, związany przez 26 lat z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.
Pogrzeb odbędzie się 19 listopada o godzinie 13.50 na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.
Bliskim Zmarłego składamy szczere wyrazy współczucia,
Wojciech Nentwig i Łukasz Borowicz
z zespołami i pracownikami Filharmonii Poznańskiej
Niezwykle interesująco zapowiada się najbliższy, 515. Koncert Poznański zatytułowany „Sacrum i profanum” (sobota, 9 listopada 2024, godz. 18, Aula UAM). Można powiedzieć, że jednego wieczoru melomani zaproszeni zostaną do odwiedzenia dwóch muzycznych światów.
A ponadto, po raz pierwszy koncert transmitowany będzie w Internecie na kanale YouTube Filharmonii Poznańskiej – początek o godz. 18.
W pierwszej części koncertu jego bohaterami będą śpiewacy Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, świętujący w tym roku 85-lecie działalności. Chórzyści, pod batutą swego dyrygenta, Macieja Wielocha wykonają osiem wokalnych utworów, zarówno muzyki dawnej, jak i współczesnej – od Wacława z Szamotuł i Mikołaja Gomółki po Stefana Stuligrosza i Marka Raczyńskiego.
Natomiast w drugiej części wieczoru zabrzmią dwa utwory Andrzeja Panufnika – Nocturne na orkiestrę oraz Fantasia na fortepian i orkiestrę, będąca polskim prawykonaniem tego dzieła. Solistką tej części koncertu będzie brytyjska pianistka Clare Hammond, w której wykonaniu usłyszymy także Rondo koncertowe na fortepian i orkiestrę KV 382 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi jej dyrygent-szef Łukasz Borowicz.
Transmisja internetowa sfinansowana przez Unię Europejską NextGenerationEU
Informujemy, że kasa biletowa Filharmonii Poznańskiej w dniu 31 października br. będzie nieczynna.
Zachęcamy do zakupu biletów online.
W czwartek, 24 października br., o godzinie 20:03 na antenie prestiżowej ogólnoniemieckiej rozgłośni Deutschlandfunk Kultur usłyszą Państwo retransmisję koncertu inaugurującego 78. sezon artystyczny Filharmonii Poznańskiej VIVAT POLONIA, który odbył się 11 października 2024 roku w Auli Uniwersyteckiej.
Wykonawcy:
Viviane HAGNER – skrzypce
Łukasz BOROWICZ – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Program:
- Ludwig van Beethoven
Uwertura Coriolan - Aleksander Tansman
Koncert na skrzypce i orkiestrę - Emil Młynarski
Symfonia F-dur op. 14 Polonia
Zapraszamy do słuchania!
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 16 października 2024 roku, w wieku 69 lat, zmarła w Poznaniu Barbara Eder – skrzypaczka, przez ponad 25 lat związana z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w czwartek, 24 października, o godz. 13:50 na cmentarzu junikowskim.
Rodzinie i Bliskim Zmarłej składamy wyrazy szczerego współczucia.