ETR
04 października 2023 Tradycja i nowe wyzwania

Kolejny sezon artystyczny przynosi nowe wyzwania, nowe plany, ale i pamięć o kolejnych jubileuszach. W ubiegłym sezonie świętowaliśmy 75-lecie Filharmonii Poznańskiej, obecny to 55-lecie działalności Pro Sinfoniki, unikatowego w Polsce ruchu młodych miłośników muzyki.

I właśnie o tym, co czeka melomanów w nowym sezonie artystycznym opowiadali podczas konferencji prasowej: Wojciech Nentwig (dyrektor FP), Łukasz Borowicz (dyrektor muzyczny FP i dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej) oraz Marlena Gnatowicz (kierownik artystyczny Pro Sinfoniki).

Było więc sporo o tradycji, ale i o łączeniu jej z nowymi wyzwaniami, o tym, że w nowym sezonie, melomani słuchać będą muzyki wielkich kompozytorów, ale i – dzięki Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej – odkrywać dzieła zapomniane lub nieznane.

Kontynuowane będą znane cykle koncertowe, z udziałem znanych już poznańskiej publiczności artystów, jak i nowych solistów, w tym artystów-muzyków OFP, których w roli solistów pojawi się w tym sezonie aż 12.

Na najmłodszych melomanów czekają nowe wydawnictwa płytowe i książkowe, a dla nich i dla ich rodziców i dziadków (którzy być może poznawali muzykę także dzięki Pro Sinfonice) w sobotę, 7 października o godz. 11, w Auli UAM odbędzie się jubileuszowy koncert. Po raz pierwszy zabrzmi wtedy utwór Krzysztofa Meyera „Vivat Pro Sinfonika!” skomponowany specjalnie na 55-lecie tego ruchu.

Pod koniec spotkania na dziennikarzy czekała jeszcze niespodzianka – na konferencji, prosto z lotniska, pojawił się pianista Yoav Levanon, gwiazda dwóch najbliższych koncertów filharmonicznych i koncertu jubileuszowego Pro Sinfoniki.