ETR
09 listopada 2020 ŚWIATOWA PREMIERA FONOGRAFICZNA. Odkrywanie Bergsona

Powstanie tej płyty to trochę jak odkrywanie nowych światów. Oto bowiem znakomity brytyjski  pianista, Jonathan Plowright, trafia w londyńskim antykwariacie na rękopis Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 Michała Bergsona. A że wśród wielu pasji tego artysty muzyka polska zajmuje miejsce szczególne, zainteresował swym odkryciem Filharmonię  Poznańską, z której orkiestrą wielokrotnie koncertował. Filharmonia rękopis zakupiła i postanowiła ów koncert fortepianowy nagrać na płytę wzbogacając wydawnictwo o inne utwory Michała Bergsona. I tak album „Michal Bergson. Concerto symphonique pour piano avec orchestre op. 62 / Music from the opera Luisa di Monfort”  stał się kolejną światową premierą fonograficzną w dyskografii Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.

W albumie – obok tytułowego Concerto symphonique znalazły się też mazurki (nr 1 i 4 z op.1, Polonia! Mazurka pour piano), Grand polonaise héroïque oraz fragmenty z    będącej dziełem życia kompozytora –  czteroaktowej opery Luisa di Monfort  (wstęp do opery, scena i aria na klarnet solo i orkiestrę Il Ritorno na sopran i orkiestrę).  

Nagrania w wykonaniu Jonathana Plowrighta (fortepian), Jakuba Drygasa (klarnet), Aleksandry Kubas-Kruk (sopran) oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza dokonano w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej.

 Najnowszy album Filharmonii Poznańskiej ukazał się nakładem wydawnictwa DUX i jest już dostępny w sprzedaży w dobrych sklepach muzycznych oraz na www.dux.pl.